06.12.2018 20:34:22

Slovenskú delegáciu prijal premiér Sýrie. “Ak by Assad utiekol ako Janukovič z Ukrajiny nezvíťazili by sme ani s ruskou pomocou”

Delegáciu vedenú bývalým predsedom vlády Jánom Čarnogurským prijal na najvyššej úrovni predseda sýrskej vlády Imad Khamis. V rozhovore uviedol, že Sýria čelila doteraz nepoznanej agresii, kde USA a Izrael použili na rozvrat krajiny desaťtisíce teroristov dovezených z celého sveta. Celé to zafinancovali Saudská Arábia a Katar sumou 173 miliard dolárov.

V otázkach sankcií Ján Čarnogurský premiérovi vysvetlil, že predstavitelia vlád európskej únie nemôžu vo veci sankcií rozhodovať svojprávne, pretože sú vazalmi USA. Sýrsky premiér si o to viac cení, že sa nájdu politici ktorí majú vlastný názor a majú záujem otvoriť cestu pre svoje priemyselné subjekty, s ktorými má Sýria dlhodobo výborne skúsenosti.

Typickým príkladom vazalského politika sa ukázal byť minister zahraničia Lajčák, ktorý bol ochotný pre svoj kariérny postup vnucovať vlastnej krajine migračný pakt a potom čo mu to parlament zamietol, argumentovať vetou, či nabudúce bude parlament schvaľovať napríklad návštevu Assada na Slovensku.

Akoby meritom posudzovania Assada bolo to, čo o ňom napíšu mainstreamoví nájomníci platení z tých istých zdrojov, ktoré stáli za rozbitím Sýrie, Líbye, Iraku, Jemenu a ďalších krajín. Tieto agresie by nebolo možné uskutočniť, ak by existovali objektívne médiá prinášajúce pravdivé informácie a nie propagandu o zbraniach hromadného ničenia a útokoch chemickými zbraňami proti civilistom, ktoré majú odôvodniť zahraničnú agresiu do týchto krajín.

Podľa Čarnogurského vojna v Sýrii vojde do sýrskych dejín a predstavitelia Sýrie tam vojdú ako kladní hrdinovia, ktorí tu vojnu vyhrali a tak už teraz pogratuloval predsedovi sýrskej vlády k vstupu do sýrskych dejín.

Tiež dodal, že na Slovensku je ešte veľa spoločností, ktoré sa v minulosti podieľali na dodávkach rôzneho tovaru do Sýrie a sú schopné pokračovať v takejto spolupráci. Podniky, ktoré v duchu nesúhlasia s politikou Európskej únie voči Sýrii, ale zatiaľ si nemôžu pomôcť. Všetci sú však pripravení pomôcť pri rekonštrukcii Sýrie.

Predseda sýrskej vlády povedal, že Sýria bude mať prostriedky na rekonštrukciu zo svojich vlastných zdrojov aj z rozvojovej pomoci od svojich priateľov.

Následne sa delegácia presunula na ministerstvo zahraničných vecí, kde ich sýrsky námestník ministra zahraničných veci Fajsal Magdad privítal slovami, “dobrý deň vitajte” a zaspomínal si na svoje študentské časy na Karlovej univerzite vo vtedajšom Československu.

Ján Čarnogurský pogratuloval Sýrii, že odolala zahraničnej agresii a vyjadril presvedčenie, že po vyhratej vojne sa stane zo Sýrie regionálna mocnosť. Fajsal Magdad mu odpovedal, že bez zjednotenia sýrskeho ľudu, všetkých etník a náboženstiev pod prezidentom Assadom a armádou v boji proti zahraničným žoldnierom by víťazstvo nebolo možné ani s ruskou pomocou.

Ako príklad uviedol Ukrajinu, kde po rozvrate zahraničnými agentmi prezident Janukovič svoj ľud nezjednotil ale z krajiny utiekol a nechal ju napospas zahraničným silám.

Večer Ján Čarnogurský vystúpil v sýrskej televízii asi v 40 minútovej diskusii o jeho návšteve a vzťahu Európy ku Sýrii.

HSP, 6. 12. 2018