20.12.2018 06:28:04

Rakúske médiá: Americké kozmické technológie uviazli v minulosti

Rusko značne predbehlo USA v rozvoji kozmických technológií, o čom svedčia ďalšie generácie ruských skafandrov, píšu rakúske noviny Der Standard. Noviny uvádzajú, že kozmické technológie sú spojené s budúcnosťou, ale USA v tomto smere uviazli v minulosti.

Americké kozmické lode ku koncu svojej epochy lietali so zastaranými a nedostatočne silnými palubnými počítačmi, zatiaľ čo ruské Sojuzy boli vytvárané na základe technológií, ktoré je možné neustále zlepšovať.

Príkladom vedúcej pozície Ruska aj skafandre, ktoré ruskí kozmonauti používajú na ISS.

Americké typy sú vyprojektované pred viac ako 40 rokmi a ich vzhľad, ktorý bol plánovaný na 15 rokov, značne zastaral, čo neustále zvyšuje riziko pre astronautov, uvádzajú noviny s odkazom na odborníkov NASA.

Ako príklad zlého stavu amerických skafandrov Der Standard uvádza situáciu, ktorá sa stala pred piatimi rokmi talianskemu astronautovi Lucovi Parmitanovi. Počas výstupu do otvoreného vesmíru jeho americký skafander zlyhal: prestalo fungovať čidlo oxidu uhličitého a potom Parmitano ucítil na zátylku vodu, ktorá mu začala polievať tvár.

Nedošlo k tragédii, ale starostlivá previerka odhalila kritický stav skafandrov vyrobených v USA. NASA teraz pracuje na nových typoch, ale ich vytvorenie môže trvať ešte niekoľko rokov.

Noviny uvádzajú, že Rusko je v tomto smere značne v popredí a už využíva moderné skafandre Orlan MKS. Sú vybavené automatickým systémom chladenia a špeciálnym čidlom, ktoré upozorní v prípade úniku tekutín, nový materiál robí skafander oveľa pevnejším.

Novú výstroj použili ruskí kozmonauti Oleg Kononenko a Sergej Prokopjev počas nedávnej operácie na ISS s výstupom do otvoreného vesmíru. Okrem toho noviny uvádzajú, že počas nadchádzajúcej prípravy kozmických letov vo Hviezdnom mestečku pri Moskve si nové ruské skafandre vyskúšajú aj americkí astronauti.

 

HSP, 20. 12. 2018, Sputnik