04.12.2018 08:00:48

Helsingin Sanomat: Západná teória – Rusko je jediná krajina na svete, ktorej vyhovuje globálne otepľovanie, pretože z neho bude mať prospech

Americkí a európski politici, analytici a médiá sa predbiehajú v snahe vymyslieť si čo najsenzačnejšiu, čo najfalošnejšiu a čo najhlúpejšiu teóriu, správu alebo „dôkaz“ o Rusku. Obviňujú ho zo všetkých smrteľných hriechov a nakoniec už aj z toho, že mu ako jedinej krajine na svete, vyhovuje celosvetová katastrofa – globálne otepľovanie…

O tejto „teórii Západu“ vo svojom článku vecne a celkom vtipne hovorí fínsky novinár Jussi Konttinen, ktorý píše pre denník Helsingin Sanomat, najväčšie noviny nielen vo Fínsku, ale aj vo všetkých severských krajinách.

Fínsky novinár, na rozdiel od drvivej väčšiny mainstreamov kolegov, o Rusku nevie iba z televíznych a novinových správ, ale viackrát bol v tejto krajine a veľmi dobre pozná tamojší život. Vyše osem rokov pracoval v Rusku ako fínsky novinár a aj v súčasnosti často vyráža na reportáže do Ruska, najčastejšie na Ruský Sever a Ďaleký Východ.

Jemne vtipkuje, že Rusi si nevšímajú problémy globálneho otepľovania a príliš neracionálne využívajú palivo: nadmierne kúria v rodinných domoch a panelákoch, zbytočne mrhajú teplo, v tom čase, keď na kúrení totálne šetria vo väčšine krajín Európy. Posmieva sa, že Rusi často kúria aj vtedy, kedy to ani netreba, a vykurovacia sezóna sa môže začať aj vtedy, keď vonku ešte vôbec nemrzne.

Vo svojom článku v Helsingin Sanomat poukazuje na to, že téma globálneho otepľovania sa príliš široko nerozoberá ani v ruských médiách, ani na školách a ani politici jej nevenujú veľkú pozornosť. Často navštevuje Sibír, rozpráva sa s mnohými ľuďmi a všíma si pozoruhodnú zvláštnosť: niektorí obyvatelia Sibíri mu tiež povedali, že podľa nich, sa v ostatných rokoch akosi trochu oteplilo, ale vôbec to nespájajú s globálnym otepľovaním a nemyslia si, že tento trend bude trvať dlhšie. Skrátka, ich to vôbec netrápi.

Naopak, poukazuje na to, že niektorí ruskí vedci, na rozdiel od západných, sú presvedčení, že krátkodobé otepľovanie vôbec nenadobudne katastrofické rozmery, rýchlo „vyprchá“ a dôjde k ochladeniu, ako to bolo v XVII. storočí, keď v Európe vládlo chladné počasie. Práve kvôli týmto odlišným názorom niektorí západní odborníci a politici upodozrievajú Rusko zo svojrázneho „sprisahania“. Fínsky novinár celkom vtipne odhaľuje jeho podstatu.

„Existuje teória sprisahania, ktorá je populárna na Západe: súčasná pozícia Ruska v klimatických otázkach je spájaná s tým, že hospodárstvo krajiny sa zakladá na exporte palív. Okrem toho existuje podozrenie, že Rusko dúfa, že získa výhody z globálneho otepľovania. Veď otepľovanie razantne ovplyvní rozvoj pôdohospodárstva v Rusku, bude to obrovský pozitívny vplyv. Celá Sibír bude vhodná na rozvoj poľnohospodárstva. Značne sa uľahči ťažba a využívanie prírodných zdrojov, hlavne na Sibíri a využívanie Severného ľadového oceánu na rozvoj námornej dopravy a prepravu tovarov a pod.,“ vysvetľuje Jussi Konttinen.

Fínsky novinár s jemným humorom hovorí o ďalšom „sprisahaní“ Ruska. Poukazuje na to, že nie sú to nejaké bulvárne správy, ale v USA a Európe celkom vážne upodozrievajú Rusko, že mu vyhovuje globálne otepľovanie a v súvislosti s tým bude budovať realizovať svoju politiku.

V podobnom duchu bol v septembri zverejnený, napríklad aj veľký článok vo The Washington Post, kde autori článku prízvukovali, že v následku globálneho otepľovania Rusko získa hospodárske výhody, napríklad aj preto, že z existujúcej Severnej morskej trate vybuduje, ako uviedli americké noviny, „vlastný Suezsky prieplav…“

Eugen Rusnák

HSP, 4. 12. 2018