Pred pár dňami Rusko ohlásilo, že už dobylo celú Luhanskú oblasť. Luhanská oblasť je severovýchodným cípom Ukrajiny, ako si ju pamätáme v jej hraniciach z roku 1991. Výrazná väčšina obyvateľstva bola vždy ruskojazyčná. Spolu s Doneckou oblasťou tvoria Donbas. (Marker.sk)
Keďže Rusko kontrolovalo už pred dvoma rokmi 98 percent územia tohto regiónu, a o ten zvyšok sa boje neviedli, ide skôr o symbolickú udalosť a nie o prielom na fronte. Zavŕšenie straty Luhanska pre Ukrajinu je však príležitosť na zastavenie sa.
Keď sa v súčasnosti pozeráme na zbombardovanú Ukrajinu, na neskutočné obrazy deštrukcie, ruiny domov, zničené dediny, zrútené mestské domy, zasiahnuté ruskými bombami a raketami vypálenými zo zeme či z lietadiel, nestačíme sa čudovať. Táto neuveriteľná skaza začala kedy a ako?
Začalo to v Luhansku. Ale inak, ako by sme si mysleli. Dňa 2. júna 2014 niekoľko rakiet vypálených zo stíhačky zasiahlo administratívnu budovu v Luhansku a zabilo osem ľudí, z čoho päť boli ženy. Letecký útok videlo zvonku budovy veľa svedkov. V budove sídlilo vedenie proruských rebelov. Bol to riadny masaker. Samozrejme, nebombardovala ruská stíhačka. Bola to ukrajinská stíhačka, ktorá cielila na budovu v meste, o ktorom vtedy nikto nespochybňoval, že sa nachádza na území Ukrajiny a že ľudia v budove sú ukrajinskí občania.
Kyjevské úrady, samozrejme, popreli, že útočila ukrajinská stíhačka a prišli s teóriou, že k výbuchu došlo vo vnútri budovy, neskôr tvrdili, že išlo o zlyhanie pri odpálení protilietadlovej rakety rebelmi. Ale to bol ešte rok 2014 a propagandistický stroj ešte nefungoval ako dnes. Nikto tomu neveril.
Americká televízia CNN na svojej stránke napísala, že jasne išlo o rakety odpálené z lietadla. Tak sa vyjadrila aj misia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. Expert na mieste činu pre CNN potvrdil, že išlo o ukrajinský stroj.
CNN deň po útoku napísala: „Predpokladá sa, že ide o prvý prípad, keď boli civilisti zabití alebo zranení pri útoku ukrajinských vzdušných síl.“ Dnes by už CNN ani žiadne významné médium na Západe také čosi nevyslovili.
Tak vtedy tá súčasná tragédia začala. Keď Ukrajinci bombardovali ukrajinské mesto.
V súvislosti s dobytím Luhanskej oblasti je dobré pripomenúť si, že tragédia Ukrajiny najprv začala ako občianska vojna, až neskôr pokračovala ako ruská invázia na Ukrajinu. Od začiatku Majdanskej revolúcie malo všetko to dianie svoj protipohyb na východe Ukrajiny. Majdan začal už koncom roka 2013, a zároveň sa „antimajdany“ začali konať v Luhansku. Keď sa vo februári 2014 na Majdane strieľalo a bol násilne zvrhnutý prezident Janukovyč, tak sa v Luhansku uskutočnili demonštrácie na jeho podporu, lebo to bol prezident zvolený najmä východom Ukrajiny. A keď Pravý sektor robil spanilé jazdy na Donbas, tak aj antimajdany sa stali násilnými a ich účastníci sa bili s policajtmi.
Násilie prišlo najprv bez krvi, potom s krvou. Keď boli v máji referendá o osamostatnení v Luhansku a Donecku v reakcii na plány novej kyjevskej vlády obmedziť používanie ruštiny, banderovci v Pokrovsku (Krasnoarmijsku) zastrelili jedného obyvateľa. To už bolo po masakre v Odese, kde majdanskí radikáli upálili vyše štyridsať ruskojazyčných občanov. Potom už aj na východe začali proruské milície bojovať proti ukrajinskej armáde. A potom ukrajinská stíhačka bombardovala v Luhansku.
Jednoducho eskalácia za eskaláciou. Nekladiem vinu iba jednej strane. Na oboch boli horúce hlavy. Naša západná politika sa však postavila iba na stranu Majdanu, nevidiac, že tak napomáhame vzniku občianskej vojny.
A tá občianska vojna pretrvávala roky, aj keď od roku 2015 ako zamrazený konflikt. Umieralo sa však stále. Ukrajinci ostreľovali delostrelectvom a raketami ukrajinské mestá. Mesto Doneck bolo ostreľované roky, ešte aj po začiatku ruskej invázie. V marci 2022 ukrajinská raketa zabila v Donecku 20 ľudí. Doneck si vydýchol až v roku 2024, keď Rusko dobylo susednú Avdijevku, z ktorej bol Doneck roky ostreľovaný. Ale ani tento pokoj nie je definitívny. Ukrajina má britské rakety Storm Shadow s väčším dosahom. Jedna dopadla na Doneck práve nedávno, v deň, keď Rusko ohlásilo úplné dobytie Luhanskej oblasti. Zabila jednu civilnú osobu. A z Luhanskej oblasti teraz hlásia opakovaný útok ukrajinských dronov.
K našej propagande, v ktorej tu žijeme už niekoľko rokov, patrí to, že téma ostreľovania Ukrajincov Ukrajincami neexistuje. Nehodí sa do príbehu o tom, ako ruská invázia zjednotila všetkých Ukrajincov, o tom, že ak Ukrajinci trpia, tak im to spôsobujú len Rusi, nikdy nie iní Ukrajinci.
Ale pravda je inde. Keď to pripomíname, nejde nám o žiadne ospravedlňovanie ruskej invázie. Ruské bombardovanie spôsobilo mnohonásobne viac civilných úmrtí na Ukrajine ako bombardovanie ukrajinské. Ale ruské bombardovanie Ukrajiny bolo logickým vyústením ukrajinského bombardovania Ukrajiny, teda vyústením občianskej vojny. A ku vzniku občianskej vojny prispela aj naša politika.
Ak si nebudeme chcieť pamätať celú pravdu, nikdy nebudeme schopní nájsť riešenie súčasnej tragédie. Nezabúdajme. Falošné analýzy prinášajú falošné riešenia.
Článok vychádza na stránkach Plus 7 dní a Marker.sk. Marker bude v najbližších týždňoch uverejňovať komentáre na sociálnych sieťach a žiadať o podporu pre štart nového portálu. Urobiť tak môžete na webe Marker.sk.