Európska únia chce pomocou zmrazených ruských aktív získať viac peňazí pre Ukrajinu a odváži sa aj na rizikové investície. To však môže byť nielenže nebezpečné, ale aj nezákonné. (hlavnespravy.sk)
Európska únia plánuje na podporu Ukrajiny využiť zmrazené aktíva ruskej centrálnej banky, ktoré sú v hodnote približne 191 miliárd eur.
Ruské peniaze už nebudú len bezpečne uložené v centrálnych bankách, ale v budúcnosti budú investované aj do rizikovejších finančných produktov. Týmto spôsobom sa má dosiahnuť vyšší výnos.
Tieto zisky by mali byť potom použité na splatenie miliardovej pôžičky Ukrajine, za ktorú ručia krajiny G7 (zoskupenie Kanady, Francúzska, Nemecka, Talianska, Japonska, Spojeného kráľovstva a Spojených štátov amerických).
Presne pred tým však varuje Euroclear, belgická finančná inštitúcia, ktorá spravuje väčšinu zmrazených aktív Ruska.
Je to nezákonné a nebezpečné
V rozhovore pre Financial Times generálna riaditeľka Euroclear Valérie Urbainová ostro kritizovala tento zámer. Otvorene hovorí o hrozbe „vyvlastnenia“, ak EÚ presunie peniaze do špeciálnej účelovej spoločnosti, ktorá má realizovať rizikovejšie investície.
„Získať viac peňazí pre Ukrajinu vložením zmrazených ruských štátnych fondov do rizikovejších investícií by znamenalo vyvlastnenie,“ varovala šéfka inštitúcie, ktorá drží väčšinu týchto aktív.
Zisky z ruských aktív klesajú, pretože Európska centrálna banka znížila úrokové sadzby, vysvetlila. To podnietilo Komisiu, aby navrhla presun hotovosti do rizikovejších tried aktív, ktoré by mohli generovať vyššie výnosy, ale zároveň niesť väčšie riziko strát. Urbainová preto varovala, že niekto bude musieť pokryť takéto potenciálne straty.
Euroclear sa obáva nielen finančných strát, ale aj ďalekosiahlych právnych a politických dôsledkov. Rusko by mohlo prijať ďalšie protiopatrenia, keďže podľa denníka Financial Times už vo svojej krajine zabavilo približne 33 miliárd eur z peňazí klientov Euroclear. Zároveň Euroclear čelí viac ako 100 žalobám v súvislosti so zmrazenými ruskými aktívami, vrátane tých, ktoré patria oligarchom a iným sankcionovaným subjektom.
Urbainová dodala, že plány EÚ na zvýšenie týchto súm by mohli zahŕňať vytvorenie „účelovej spoločnosti“ (special purpose vehicle, SPV) do ktorej by boli prevedené aktíva ruskej centrálnej banky. Účelová spoločnosť by mohla peniaze získané z aktív investovať do rizikovejších investícií a „snáď by tým, že by podstúpila väčšie riziko, priniesla väčšie výnosy“, vyjadrila sa Urbainová. Zároveň však varovala, že takýto systém by vytvoril „veľa rizík pre Euroclear a pre európske trhy celkovo“.
V skutočnosti úroky už priniesli Ukrajine miliardy. Len v roku 2024 to bolo 4 miliardy eur, v tomto roku zatiaľ 1,8 miliardy eur. Úroky z ruských vkladov teda priniesli Ukrajine necelých 6 miliárd eur, informuje Focus.
Euroclear, ktorý spravuje aktíva v hodnote viac ako 40 biliónov eur, je najväčším centrálnym depozitárom cenných papierov v Európe – kľúčovým uzlom finančného trhu, ktorý uľahčuje a realizuje obchody prostredníctvom držby a prevodu aktív. „Určite by sme mali očakávať ďalšie odvetné opatrenia Ruska v rôznych formách,“ očakáva Urbainová.