Podmínky českých podnikatelů jsou katastrofální. Kvůli cenám energií a dlouhé řadě omezení nemají šanci konkurovat svým kolegům v USA nebo Číně. Na výroční česko-slovenské konferenci spolku Svatopluk to uvedl český podnikatel Pavel Juříček. „Omlouvám se, ale není jiná možnost než obnovit obchodní vztahy s Ruskem,“ konstatoval v přítomnosti ParlamentníchListů.cz.
V době vládnutí uskupení Petra Fialy, které rozbilo vztahy naší země se sousedním Slovenskem, přišel spolek Svatopluk s česko-slovenskou konferencí, která měla dát Slovákům najevo, že ne všichni se ztotožňují s postojem “své” vlády. Akci tehdy v Praze svou účastí podpořil i bývalý prezident republiky Miloš Zeman. Druhý ročník se konal o rok později na jaře loňského roku v Bratislavě, a to v podstatně větším stylu.
Konference ve vládním hotelu Borik s výhledem na celou Bratislavu se zúčastnili nejen dva bývalí prezidenti obou zemí, Miloš Zeman a Ivan Gašparovič, ale zahajovací řeč pronesl premiér Robert Fico a v panelu seděli další ministři jeho vlády a koaliční partneři. Z české strany se účastnila tehdejší opozice, ovšem už s výhledem na blížící se volby a chystané obnovení vzájemných vztahů obou států na nejvyšší úrovni. To se ostatně i naplnilo, neboť dnešní vládní trojkoalice ANO, SPD a Motoristů nečekala na jmenování své vlády Petrem Pavlem, který celý proces natahoval, a začala konat.
Nyní se odehrál třetí ročník svatoplukovské konference o česko-slovenské spolupráci, kde byli zastoupeni nejen politici vládních stran z Česka a Slovenska, ale rovněž elitní podnikatelé obou zemí a konečně i intelektuálové, analytici a novináři.