Vážený pán veľvyslanec Ruskej federácie,
Excelencie, diplomatickí zástupcovia spriatelených krajín,
Vážení občania Slovenska, milí hostia,
Pred dve a pol tisícročím hŕstka Grékov sa postavila v priesmyku Termopyly armáde vtedajších agresorov a zachránila našu civilizáciu. Na pomníku padlých Grékov je nápis: „Pútniku, oznám Lakedaimonským (Grékom), že my tu mŕtvi ležíme ako zákony kázali nám.“
Pri našich nohách na bratislavskom Slavíne sú hroby nie hŕstky, ale viac než šesť tisícov padlých vojakov Červenej armády, ktorí tiež zachránili civilizáciu. Vzdávame hlbokú poklonu ich obeti, ich krajine, ich národom, všetkým národom bývalého Sovietskeho zväzu. Oni padli nielen z vernosti zákonu, ale aj z lásky k svojim rodinám, k svojej vlasti, k slobode, ktorú bolo potrebné ochrániť. Pomníky, pripomínajúce ich hrdinstvo a hrdinstvo ich spolubojovníkov vyvolávali zamyslenie od Moskvy po Berlín. Žiaľ, dnes už mnohé z nich nestoja.
Pylón nad nami a na ňom vojak a zástava, ako aj kríž na boku tohto cintorína svedčia, čo pochovaní vojaci vybojovali. Slavín sa stal jedným zo symbolov Bratislavy a Slovenska. Slavín vidieť z ďaleka a pohľad na Slavín nenecháva na pochybách, koho považujeme za svojich osloboditeľov. Slavín sa stáva čoraz viac miestom návštev a prechádzok Bratislavčanov. Krása tohto miesta a prítomná mystika obety dodáva silu a odhodlanie brániť slobodu, za ktorú títo vojaci padli.
Ukázalo sa, že bojovníci od Termopýl agresora len spomalili, nie definitívne zastavili. Ale spomalenie nakoniec stačilo na jeho úplnú porážku. Zápas proti hydre, ktorá skosila vojakov tu pochovaných, sa opäť rozhorel. Nech skončí rovnako ako vtedy v Grécku.
Z tohto posvätného miesta posielame pozdrav nášmu premiérovi do Moskvy.
Zakončím veršami slovenského básnika Hviezdoslava z Krvavých sonetov:
— Ó, vráť sa skoro, mieru milený!
zavítaj s ratolesťou olivovou
a buď nám zdravím, veselím i chôvou,
v snažení ostňom, kovom v rameni!
Pripájam niekoľko fotografií členov Slovensko-ruskej spoločnosti pri kladení kvetov a po odznení slávnostných príhovorov.





Zdroj foto: Ruský dom v Bratislave