Zklamání z výsledků našich voleb, které se objevuje v Německu, by nám podle Ivana Hoffmana mělo připomenout, jak nebezpečného a rozpínavého souseda vedle sebe máme. Zejména nyní, když se tak jako v minulém století v Berlíně rozhodli nespokojenost veřejnosti potlačit sněním o impériu a zbrojením. (parlamentnilisty.cz)
Soudě podle reakce německých médií, výsledek našich voleb sousedy netěší. Babišovo vítězství je prý špatnou zprávou pro Brusel, ale i pro Kyjev a pro Berlín. Němci v Babišovi vidí „povltavského Trumpa“, který bude pro Evropu těžkým partnerem kvůli odporu k dodávkám zbraní Ukrajině, k unijní zelené dohodě i k migračnímu paktu. Pranic se také Němcům nelíbí vyhlídka oživení Visegrádu, tedy středoevropského partnerství, vnímaného Západem jako nestabilní východní periférie.
Němci o nás přemítají povrchně, dost možná jim o nás referuje umělá inteligence, která bere rozumy z českého liberálního mainstreamu. Doby, kdy tiskové agentury měly po světě stálé zahraniční zpravodaje, jsou každopádně pryč a na zprávy z kolonií už vůbec není nikdo zvědavý. Což neznamená, že je to i naopak, tedy že nás tady na periférii nemusí zajímat, co mají za lubem třeba zrovna Němci. Historická zkušenost s Němci je totiž špatná.