Všetci vieme, že zažívame čas búrnej rozpoltenosti, naša spoločnosť sa rozdelila, niekedy až atavisticky, na dva tábory, ľudia sa hádajú v robote, škriepia sa priatelia, v niektorých rodinách to ohnivo iskrí, otec vystupuje proti synovi, manželka proti manželovi – jedni sú za Fica, druhí proti nemu. (noveslovo.eu)
V ostatnom období sa urážky, vyhrážky a arogancia ešte umocňujú. Ale to, čo sa na nás rinulo z televíznych obrazoviek v deň prvého výročia atentátu na premiéra (15. 5. 2024), možno nazvať schizofrenické zdivočenie a organizovaná politická nenávisť zo strany opozície i niektorých médií: Za všetko si môže sám, on provokuje, on je ten Mefisto, ktorý všetkých hucká.
Akoby sme si nepamätali šimečkosko-nagyovsko-matovičovské výkriky typu – spodina, odpad, mafián, Hitler, pomstychtivý, nenávistný, všetkého schopný, Putinova bábka, Orbánov zapredanec, okráda a ničí právny štát, len aby sa nedostal do basy! Nebolo to nič iné, ako emocionálne zbojstvo a propagandistické vytváranie umelého nepriateľa. Skrátka, lož sa stala odióznym pravidlom.
My sa, na rozdiel od nich, oprieme o fakty z čias krátko po atentáte: Výskumný inštitút SANEP urobil pre televíziu TA3 prieskum na tému Čo najviac prispelo k atentátu na Roberta Fica. Publikovala ho agentúra SITA 29. mája 2024. Prieskum ukázal, že k spáchaniu atentátu najviac prispelo správanie a spôsob vyjadrovania opozičných predstaviteľov (61,6 %), organizovanie protivládnych demonštrácií (56,3 %) a mainstreamové médiá (55,4 %), sociálne siete (53,7 %), výroky vládnych predstaviteľov (37,6 %), materiály alternatívnych médií (26,2 %).
Respondenti takisto hodnotili, kto z predstaviteľov súčasnej slovenskej politiky najlepšie zvládol po atentáte na premiéra Fica komunikáciu s verejnosťou a prispel k upokojeniu napätej situácie v spoločnosti. V tomto smere si najlepšie viedol budúci prezident Peter Pellegrini, dosluhujúca prezidentka Zuzana Čaputová, minister vnútra Matúš Šutaj Eštok či minister obrany Robert Kaliňák. Naopak, najmenej prispieval k upokojeniu napätia predseda SNS Andrej Danko a šéf hnutia Slovensko Igor Matovič.
Podľa viac ako dvoch tretín obyvateľov by mal štát razantnejšie postupovať proti prejavom neznášanlivosti a nenávisti na sociálnych sieťach (67,8 %).
Hoci prieskum v sebe nezakryte niesol príklon jednotlivých respondentov k politickým stranám, cítiť v ňom i to, že prešiel istým hodnotovým priezorom, ktorý naznačil jednoznačnú tendenciu odsudzujúcu násilie. Ľudia chcú mier, pokoj, dobro a šťastný život pre svoje rodiny.
Som nesmierne zvedavý, či žurnalisti spomínané argumenty v aktuálnych diskusiách a otázkach čo i len spomenuli, tobôž či ich spomenuli komentátori z televízie TA3.
Pravda je jednoducho len jedna. Ale ako to už býva: Psy štekajú, karavána ide ďalej…