V Lotyšsku časť poslancov momentálne vyvíja snahu úplne zakázať ruský jazyk vo verejnom priestore. (facebook.com)
Je to ďalší krok v snahe vymazať ruštinu zo života krajiny:
– pred rokom bola lotyšským školám vládou zrušená možnosť vyučovať ruštinu ako cudzí jazyk
– na jeseň bola školám zakázaná možnosť vyučovať v ruštine (okolo stovky škôl vyučovali v ruštine, ktorá je rodným jazykom 35 percent (!) obyvateľstva Lotyšska)
– v januári vstúpil do platnosti zákaz používať ruštinu v bankomatoch
– v tom istom mesiaci mesto Riga zakázalo používať ruštinu na bilbordoch.
Podobné je to v susednom Estónsku, ktoré má tiež veľa ruskojazyčných obyvateľov. Tí ale napríklad od roku 2027 už nebudú mať možnosť dať svoje deti do škôl, kde by aspoň časť vyučovania mali v ruštine.
Ruskojazyční ľudia pritom v oboch krajinách žijú stáročia.
Úplne absurdné je na tom to, že ak by išlo o akýkoľvek iný jazyk, z Bruselu aj Štrasburgu by bol krik o porušovaní zákonmi a dohovormi daných menšinových práv.
Ale ruština? V pohode. Dokonca sa o tom takmer nikde v medzinárodných médiách ani nepíše.
Že je to celé úplne choré? Prosím vás, rusofóbia je predsa v modernej Európe oficiálne povolený rasizmus.