Evropské země NATO se pokouší eskalovat situaci kolem Ukrajiny, aby do hry zatáhly Spojené státy. A nedaří se jim to. Aktuální vývoj na mezinárodní scéně pro ParlamentníListy.cz rozebírá profesor Petr Drulák, bývalý elitní diplomat, exšéf Ústavu mezinárodních vztahů a zakladatel spolku Svatopluk. Odhalil, co se ve skutečnosti skrývá za Trumpovým vzkazem Evropě, aby se vykašlala na ruskou ropu a plyn.
Pane profesore, co říci k dění v posledních týdnech s ohledem na eskalaci ukrajinského konfliktu za jeho hranice? Zvláště pokud jde o údajně ruské drony, které přeletěly do Polska. Je na základě dostupných informací jasné, že šlo o drony, které tam záměrně vypustili Rusové?
Tahle verze je velmi nepravděpodobná. Od začátku jsem pracoval se třemi verzemi. První oficiální verze NATO říká, že Rusové záměrně testovali systémy. K další verzi se hlásil například Donald Trump a ta říká, že šlo o nehodu a nebyl to záměr. Třetí verze říká, že šlo o ukrajinskou operaci pod falešnou vlajkou.
První verze o tom, že Rusové záměrně testovali systémy je nejméně pravděpodobná a to z důvodu, že Rusové v tu chvíli neměli zájem na eskalaci situace, protože měli určitou dohodu s Trumpem, která se teď začíná drobit. Pokud by to bylo tak, že by vypuštěním dronů na Polsko testovali jeho systémy, pak by se dokázali dohodnout se svým běloruským spojencem a chránili by se, aby jim drony nesestřeloval. Několik těch dronů totiž sestřelili Bělorusové a dokonce před nimi varovali Poláky. Přijde mi jako postavené na hlavu, že by záměrně vypustilo Rusko.
Zbývá myšlenka nehody, která se nedá vyloučit. Jistě existují možnosti, že by Rusové nad drony ztratili kontrolu, ale pak je tu otázka jejich doletu. Jejich dolet neodpovídá, že by z Ruska doletěly do Polska. Proto se mi jako nejpravděpodobnější jeví varianta, že ruské drony Ukrajinci sesbírali na svém území a poslali bez nálože do Polska, aby tím eskalovali situaci.
Jak se potom dívat na reakce nejen v Polsku, ale i ze strany šéfa NATO Rutteho, kteří hovoří o tom, že dávají Rusku poslední varování, že příště budou letadla a drony sestřelovat? Berou to Rusové vážně?
V případě dronů nad Polskem není nic, co by Rusové měli nebo neměli brát vážně, protože soudím, že to nebyla jejich operace. Co se týče letounu, který letěl podél estonské hranice, to jsou věci, ke kterým občas dochází. Jestli skutečně toto letadlo skutečně porušilo vzdušnou hranici a vstoupilo do estonského prostoru, to víme jenom z estonských zdrojů. Může i nemusí to být pravda.