Preskočiť na obsah
  • O nás
    • Kto sme a ako sa stať naším členom?
    • Stanovy spoločnosti
    • Predseda a správna rada
    • Kontakt
  • Oznamy
  • Politika
  • Kultúra a veda
    • Kultúrne novinky v slovenskom jazyku
    • Vedecké novinky v ruskom jazyku
  • Pel-mel
  • Kluby Arbat
  • Komentáre
  • O nás
    • Kto sme a ako sa stať naším členom?
    • Stanovy spoločnosti
    • Predseda a správna rada
    • Kontakt
  • Oznamy
  • Politika
  • Kultúra a veda
    • Kultúrne novinky v slovenskom jazyku
    • Vedecké novinky v ruskom jazyku
  • Pel-mel
  • Kluby Arbat
  • Komentáre
Dag Daniš, ostrieľaný politický komentátor, kedysi prednášajúci antickú filozofiu. Zdroj: standard.sk

Dag Daniš: „Zradkyňa“ Svetlana Burcevová

  • srspol
  • 12. júna, 2025
  • 10:59 pm

Agentúrne správy informujú – žiaľ, bez záujmu médií – o estónskej novinárke ruského pôvodu. Odsúdili ju na šesť rokov za mrežami za… (facebook.com)


A práve to je vlastne záhada. Za čo má ísť v krajine EÚ novinárka do basy?

Odpoveď: za to, že je proruská.

Písala pre ruské médiá. A v Rusku vydala knihu Hybridná vojna pre mier. Ako by povedali slovenskí online-inkvizítori okolo Gerulaty, „šírila proruské naratívy“.

Isteže. To by sedelo. Svetlana Burcevová má síce estónske občianstvo, no zároveň je – predstavte si tú nehoráznosť – ruského pôvodu. A opovážila sa uvažovať a písať prorusky. Keďže sa domnievala, že žije v slobodnej spoločnosti.

Svetlanu Burcevovú zadržali ešte minulý rok, teda v čase, keď bola estónskou premiérkou istá Kaja Kallas. Táto jednoduchá žena je známa tým, že nemá centrálnu nervovú sústavu (chýba jej mozog), no napriek tomu bola premiérkou – aktivistickou premiérkou. A neskôr sa stala za zásluhy a poslušnosť šéfkou diplomacie EÚ…

Kaja Kallas a jej vláda minulý rok usúdili, že úrady by mali tvrdšie zakročiť proti vnútorným nepriateľom z radov ruskej menšiny (v Pobaltí pomerne početnej). Polícia zadržala novinárku Svetlanu Burcevovú. Obvinili ju z porušovania sankcií proti ruským médiám. Burcevová písala pre ruskú mediálnu skupinu Russia Today, ktorú v Estónsku zakázali, lebo bola (neuveríte tomu paradoxu) proruská.

Keď Burcevová tvrdla v cele, úrady premýšľali, za čo presne má byť vlastne stíhaná. Porušovanie protiruských sankcií písaním článkov? To nie je na basu… Obvinenie jej potom rozšírili o knihu a o spoluprácu na knihe a iných publikáciách s bývalým príslušníkom ruskej tajnej služby FSB. Z toho sa dali urobiť skratky „pracovala pre FSB“ a „proti štátnej suverenite Estónska“. „Vlastizrada“. Nie je to síce pravda, ale koho to zaujíma… Svätému ofíciu sa dnes predsa neodvráva. Treba držať hubu a poslúchať.

No, a teraz k čerešni na torte… Burcevovej kniha Hybridná vojna pre mier vraj bola „propagandistickým dielom, ktorému chýbajú znaky nezávislej analýzy“. Tvrdí to súd. Čiže: Zradkyňa Burcevová má ísť za mreže za propagandu a nedostatky v nezávislom analytickom uvažovaní.

Kladiem si otázku, koľko slovutných európskych novinárov by skončilo podľa tohto nového pravidla za mrežami… Stovky? Tisíce? Takmer všetci?

Lebo mediálnych propagandistov, ktorým chýbajú analytické schopnosti a ktorí slúžia cudzím záujmom (nie svojmu národu), sú tu tony.

Takže si to zhrňme. Novinárka písala pre zakázané (ruské) médiá. Vydala ruskú knihu, ktorá by mala byť zakázaná. A za to – za zakázané slová – by mala ísť na šesť rokov za mreže. V krajine EÚ. Lebo, priznajme si pravý dôvod, Svetlana Burcevová má zakázaný pôvod.

Keby mi niekto v roku 2004 povedal, že v krajinách EÚ sa vďaka kreatúram ako Kaja Kallas bude tlieskať cenzorom, zväzákom a rasistom… a bude sa tu vyžadovať mediálna spartakiáda, neveril by som mu.

Príspevok vyšiel na facebookovej stránke Daga Daniša
PrevPredchádzajúca správaRubio zablahoželal Rusom k vlasteneckému sviatku. Verí, že mier na Ukrajine prospeje vzťahu medzi USA a Ruskou federáciou
Ďalšia správaŠtefan Paulov: Mier Slovensku, stop progresivizmu III.Ďalšie
  • Kto sme a ako sa stať naším členom?
  • Stanovy občianskeho združenia
  • Predseda a správna rada
  • Kontakt
  • Oznamy
  • Politika
  • Kultúra a veda
  • Kultúrne novinky v slovenskom jazyku
  • Vedecké novinky v ruskom jazyku
  • Pel-mel
  • Kluby Arbat
  • Komentáre

© Slovensko-ruská spoločnosť. Všetky práva vyhradené.

Spravujte súhlas so súbormi cookie
Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže nepriaznivo ovplyvniť určité vlastnosti a funkcie.
Funkčné Vždy aktívny
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Predvoľby
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Štatistiky
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely. Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Marketing
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.
Spravovať možnosti Správa služieb Spravovať predajcov Prečítajte si viac o týchto účeloch
Zobraziť predvoľby
{title} {title} {title}