V januári 2022 Rusko žiadalo rokovania, respektíve dohody o neutralite Ukrajiny a bezpečnostných zárukách s NATO. Západ rokovania odmietol. Konflikt na Donbase sa mal vyriešiť silou – víťazstvom Ukrajiny a následným rozšírením Aliancie. (Marker.sk)
Výsledky? Ukrajina je čoraz menšia. A s Ukrajinou v NATO sa už neráta.
V júni 2025 bol Irán pripravený na rokovania a dohody so Západom – takzvaná „jadrová dohoda“ mala zmraziť iránsky jadrový program a uvoľniť sankcie. V predvečer rokovaní Izrael zaútočil na Irán. Pridali sa aj Spojené štáty. Iránsky problém sa mal vyriešiť silou – likvidáciou jeho jadrových kapacít…
Vyzerá to tak, že aj v tomto prípade Západ urobil chybu.
Po 12-dňovej raketovej prestrelke medzi Izraelom a Iránom obe strany pristúpili na prímerie. Stiahli sa aj Spojené štáty.
Výsledky leteckých útokov na Irán sú zrejme skôr symbolické ako prelomové. Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Rafael Grosii tvrdí, že Irán by mohol pokračovať v jadrovom programe už o niekoľko mesiacov. To isté hlásia spravodajské služby.
Dôvody neúspechu Západu pri Iráne sú podobné ako pri Rusku: podcenili silu a bojové odhodlanie nepriateľa. Irán v rámci odvety denne bombardoval raketami Izrael. Útoky preťažovali izraelskú protivzdušnú obranu a spôsobovali Izraelčanom materiálne aj vojenské škody.
Podobné problémy priznali aj Američania, ktorí pomáhali Izraelu odrážať iránske útoky: rakety na likvidáciu iránskych balistických striel míňali neúnosne rýchlo.
Admirál James Kilby potvrdil, že americké rakety Standard Missile 3, ktoré boli nasadené do protivzdušnej obrany Izreala, sa počas konfliktu míňali „alarmujúcim tempom“.
Ak by konflikt trval dhšie ako dva týždne, Američania (aj Izrael) by riskovali, že si vyčerpajú strategické zásoby raketovej munície. Zrejme aj preto Trump po dvanástich dňoch pritlačil na rýchle prímerie. A zrazu žiada „deal“. Dohodu s Iránom.
Rozdiel oproti začiatku júna je ten, že Irán už nedôveruje ani Spojeným štátom, ani Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu. A vyhradzuje si právo investovať do obrany podľa vlastných záujmov.
Šance na úspešné rokovania a dohodu s Iránom, ktorá by riešila hrozbu jadrovej zbrane v rukách Teheránu, sú dnes malé.
Takto to dopadne, keď aj Ukrajina, aj Izrael hrajú poker nie s vlastnými, ale s americkými kartami.
Pričom ani tie už nie sú to, čo bývali…
Marker bude v najbližších týždňoch uverejňovať komentáre na sociálnych sieťach a žiadať o podporu pre štart nezávislého mediálneho portálu Marker.sk.