V Kyjeve sa odohrali mimoriadne dramatické a mimoriadne zaujímavé veci. Prvýkrát počas vojny tam boli väčšie verejné protesty proti Zelenskému. Píše Dag Daniš. (Marker.sk)
Protestovali ľudia z mimovládok, médií a všeobecne z prozápadných štruktúr (vrátane bratov Kličkovcov). Protesty podporili Spojené štáty aj EÚ. Vyzeralo to absurdne. Ako malá „oranžová revolúcia“ – a proti Zelenskému.
Ten pod tlakom protestov a Bruselu okamžite sľúbil, že opraví svoje sporné rozhodnutia.
Paradoxy?
Len na prvý pohľad.
Rozbuškou protestov bolo rozhodnutie Zelenského a parlamentnej väčšiny podriadiť dve protikorupčné silové zložky priamo pod prezidenta (presnejšie pod generálneho prokurátora, ktorý sa zodpovedá prezidentovi). Dôvod: „nezávislé“ protikorupčné agentúry NABU a SAP – niečo ako boli NAKA a špeciálna prokuratúra na Slovensku – sa začali zameriavať na blízky okruh okolo Zelenského. Zrejme to súvisí so snahami západných tajných služieb vymeniť ukrajinského prezidenta. Alebo dostať ho pod tlak.
Radikálnemu obrannému ťahu Zelenského predchádzalo niečo ako ukrajinská obdoba policajnej vojny. Keď protikorupčná NABU udrela na Zelenského ľudí, prišla okamžitá odveta tajnej služby SBU: séria razií namierená na vyšetrovateľov. Tajná služba to vysvetlila manipuláciami v policajnom vyšetrovaní a bojom proti ruským agentom v ukrajinskej polícii.
Toto vysvetlenie je krivé. V „nezávislých“ protikorupčných agentúrach boli nepochybne aj agenti, no asi nie ruskí, ale skôr tí druhí…
Architektmi ukrajinskej NABU a SAP boli po roku 2015 Spojené štáty. Oba úrady mali byť formálne „nezávislé“. Reálne však boli pevne previazané so sieťou prozápadných mimovládnych organizácií, médií a klientely okolo americkej ambasády a Bruselu.
Preto sa Ursula von der Leyenová tak ponáhľala napomenúť Zelenského. Siahol na zbraň, ktorá patrí silnejším hráčom.
Takýto model fungoval aj v iných krajinách, ktoré boli predmetom geopolitického záujmu Západu. Napríklad v Rumunsku, kde protikorupčné útvary stíhajú Georgescua, víťaza prvého kola prezidentských volieb (toho, čo bolo zrušené). Alebo lídrov národných strán.
Podobné nastavenie bolo v Gruzínsku, Moldavsku a v slabšom vydaní dokonca aj na Slovensku… Policajný prezident Gašpar už v roku 2018 upodozrieval poniektorých elitných vyšetrovateľov NAKA, že pracujú pre CIA a pre Lipšica (o tom niekedy inokedy).
Celý článok: https://marker.sk/clanky/125/7-dni-v-kocke-vyzeralo-to-ako-oranzova-revolucia-proti-zelenskemu-a-dost-ho-vystrasila