V rubrike 7 dní v kocke komentujeme hlavné témy týždňa. (Marker.sk)
1. Impérium vyhorelo
Uplynulý týždeň priniesol zopár neuveriteľných momentov. Počas Veľkej noci sa Trump načisto opustil. Iránu poslal vulgárne odkazy a zúrivé ultimáta, aby okamžite otvoril Hormuz. Bolo zjavné, že Trump je v strese. Asi z toho, že aj jeho vojny, aj jeho domáce hnutie MAGA stroskotali. V štýle „urobme Amerikou opäť malou“. Game over.
Nakoniec si hrozbou genocídy, respektíve vyhladenia iránskej civilizácie, vydupal prímerie. Zúfalé a výbušné prímerie.
Američanov pritlačili k múru dva faktory. Zablokovaný obchod s ropou, teda energetická kríza. A vyčerpávanie ich muničných zásob. Hlavne rakiet protivzdušnej obrany.
Pár hodín po vyhlásení prímeria sa ukázalo, že Izrael dohody nebude rešpektovať. Pokračuje v inváznej vojne v Libanone, ktorá vyhnala z domovov viac ako milión ľudí. Južný Libanon sa mení na druhú Gazu.
Následky päťtýždňovej vojny sú katastrofálne. Rozstrieľaný nie je len Irán. V plameňoch sú aj americké základne v Perzskom zálive, spojenecké arabské štáty a ich energetické podniky. Voľný obchod v Perzskom zálive je minulosť. Krehký americký poriadok na Blízkom východe neexistuje. Zhorel. A je otázne, či a v akej miere sa obnoví.
Pokiaľ ide o výsledky izraelských a amerických útokov, tie sú zúfalé. Zmena iránskeho režimu, ktorú Američanom sľuboval Mosad, sa nekoná. Iránske vedenie je odolnejšie a so širšou verejnou podporou, ako sa očakávalo. Nevyšli ani pokusy odzbrojiť Irán. Napriek zničenému letectvu a loďstvu ostal bojaschopný. S funkčnými raketovými zbraňami. A v zálohe s obohateným uránom.
Podobne to vyzerá v Libanone. Zdroje z izraelskej armády hovoria, že invázia síce bude pokračovať, no odzbrojiť Hizballáh silou sa zrejme nepodarí.
Po piatich týždňoch zabíjania a skazy sa vraciame na začiatok. K rokovaniam o dohode s Iránom, ktoré tu boli pred vojnou. A k rokovaniam o úplnom otvorení Hormuzského prielivu, ktorý bol pred vojnou celkom voľný.
Vojna zatiaľ nevyriešila nič. A nič zatiaľ nerieši ani prímerie. Je to len prestávka v bojoch. Patová situácia pokračuje. A de facto znamená úspech Iránu.
Irán oslavuje, že odolal. Síce s bolesťami, s veľkými stratami, ale odolal. Iránska vláda sa chystá spoplatniť plavbu Hormuzským prielivom. Čiže vyberať výpalné. Má priniesť desiatky miliárd ročne. Trump to predbežne legitimizoval, keď sa prihlásil, že aj on by chcel svoj podiel z nových poplatkov (neskôr zas zverejnil status, kde mýto v Hormuze odmieta).
Izrael zúri, že ho Američania podrazili – rokovaniami „o nás bez nás“. Prímerie prišlo predtým, ako sa Izraelu podarilo dokončiť a naplniť vojenské plány (zničenie iránskeho jadrového a raketového programu, zlomenie režimu).
Američania rátajú straty. A pochovávajú hnutie MAGA. Trump si službou Izraelu a vojnou v Iráne nakreslil svoju vlastnú karikatúru. Bola by smiešna, ak by nebola nakreslená krvou.