Preskočiť na obsah
  • O nás
    • Kto sme a ako sa stať naším členom?
    • Stanovy spoločnosti
    • Predseda a správna rada
    • Kontakt
  • Oznamy
  • Politika
  • Kultúra a veda
    • Kultúrne novinky v slovenskom jazyku
    • Vedecké novinky v ruskom jazyku
  • Pel-mel
  • Kluby Arbat
  • Komentáre
  • O nás
    • Kto sme a ako sa stať naším členom?
    • Stanovy spoločnosti
    • Predseda a správna rada
    • Kontakt
  • Oznamy
  • Politika
  • Kultúra a veda
    • Kultúrne novinky v slovenskom jazyku
    • Vedecké novinky v ruskom jazyku
  • Pel-mel
  • Kluby Arbat
  • Komentáre
Americký minister zahraničia Antony Blinken. Foto: © Sergey Karpukhin / TASS

Blinken: S Čínou musí USA jednat z pozice síly

  • srspol
  • 4. októbra, 2023
  • 7:29 pm

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v úterý na Riceově univerzitě v Houstonu v Texasu řekl, že Spojené státy musí ve všech otázkách souvisejících s Čínou jednat z pozice síly. (vasevec.info)


Vztah s Čínou je podle Blinkena z hlediska důsledků pravděpodobně nejzávažnější a nejsložitější. V tomto ohledu, stejně jako při většině ostatních zemí, jsou prý oblasti, ve kterých USA s Čínou soutěží, a také oblasti, kde by země měly spolupracovat, protože je to ve společném zájmu. „Nemyslím si, že by si tyto dva body odporovaly, lze je kombinovat. Společným jmenovatelem však je, že ke každému (z aspektů) přistupujeme z pozice síly,“ pronesl Blinken.  

„Washington se nebojí přiznat, že je ve stavu tvrdé konkurence s Čínou,“ dodal Blinken a poukázal na situaci s americkými omezeními vývozu mikročipů jako na jednu z oblastí hospodářské soutěže.

Podobný přístup by se podle něj měl projevit jak v otázce investic, tak ve spolupráci s dalšími zeměmi.

Spojené státy zavedly omezení na vývoz polovodičů do Číny v říjnu 2022 ve snaze odradit Čínu od vývoje pokročilých technologií. Washington navíc ze strachu před zneužitím mezer v systému kontroly zahraničního obchodu požádal Tokio a Amsterdam, aby se k takovým protičínským opatřením připojily.

Text vyšiel na vasevec.info
PrevPredchádzajúca správaJuraj Draxler: „Vylúčime vás, ak nebudete poslušne opakovať, čo máte nariadené“
Ďalšia správaPsycholožka z Akademie věd poučovala poslance: Antidemokraté jsou proruští, demokraté fandí Ukrajině a volí SPOLU a PirSTANĎalšie
  • Kto sme a ako sa stať naším členom?
  • Stanovy občianskeho združenia
  • Predseda a správna rada
  • Kontakt
  • Oznamy
  • Politika
  • Kultúra a veda
  • Kultúrne novinky v slovenskom jazyku
  • Vedecké novinky v ruskom jazyku
  • Pel-mel
  • Kluby Arbat
  • Komentáre

© Slovensko-ruská spoločnosť. Všetky práva vyhradené.

Spravujte súhlas so súbormi cookie
Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže nepriaznivo ovplyvniť určité vlastnosti a funkcie.
Funkčné Vždy aktívny
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Predvoľby
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Štatistiky
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely. Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Marketing
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.
Spravovať možnosti Správa služieb Spravovať predajcov Prečítajte si viac o týchto účeloch
Zobraziť predvoľby
{title} {title} {title}