Fico realisticky nemôže očakávať žiadne zmiernenie tlaku zo strany EÚ, ak by pohrozil, že zabráni preprave zbraní určených pre Ukrajinu cez Slovensko po skončení konfliktu. (noveslovo.eu)
Návrat Roberta Fica na post slovenského premiéra pred necelými dvoma rokmi znamenal, že jeho krajina zmenila svoju politiku voči Ukrajine – od podpory západného vojnového štvania k napodobňovaniu politiky maďarského premiéra Viktora Orbána, vyzývajúceho na rýchle ukončenie nepriateľských akcií. Niekoho by preto mohlo prekvapiť, že Fico začiatkom septembra prisľúbil pomoc so západnými bezpečnostnými zárukami pre Ukrajinu, hoci iba v súvislosti s povolením využívať v tomto rámci slovenskú dopravnú infraštruktúru.
Dosiaľ žiadny západný líder presne nepotvrdil, čo by uvedené mohlo znamenať, ani nie je jasné, či existuje konsenzus o tom, ako v tomto smere postupovať. Táto analýza však poukazuje na predchádzajúce správy, ktoré naznačujú, že je vysoko pravdepodobné väčšie množstvo zbraní, viac bojových pozemných vozidiel a možno aj bezletová zóna. Fico vyhlásil, že „Slovensko nepošle na Ukrajinu žiadnych vojakov“, ale uľahčenie vyslania iných vojakov by mohlo anulovať jeho novozískanú neutralitu, rovnako ako možné rozmiestnenie lietadiel a protivzdušnej obrany pre ukrajinskú bezletovú zónu.
Fico by s týmto pravdepodobne nesúhlasil, ak by sa tak stalo jednostranne bez súhlasu Ruska. Lebo Fico tiež dodal, že „musíme vyrokovať bezpečnostné záruky pre Ukrajinu, musíme vyrokovať bezpečnostné záruky pre Rusko; toto by malo byť v jednom balíku“. Slovensko bez uvedeného súhlasu (ako súčasti politického urovnania ukrajinského konfliktu) by pravdepodobne nezohralo žiadnu logistickú úlohu v bezpečnostných zárukách Západu pre Ukrajinu, keďže by tým porušilo Ficov volebný sľub, že krajinu do tejto vojny nezapojí.