Úver EÚ pre Ukrajinu vo výške 90 miliárd eur má za cieľ získať čas na návrat Demokratov. Nevyhláseným cieľom únie je predlžovať konflikt aspoň do roku 2029 v nádeji, že Demokrati znovu získajú kontrolu nad Bielym domom a obnovia politiku USA vo vzťahu k Ukrajine z čias Bidena. (noveslovo.eu)
Očakáva sa, že Orbánovo „demokratické odvolanie“ odstráni procedurálny odpor Maďarska ohľadom plánovanej pôžičky EÚ pre Ukrajinu vo výške 90 miliárd eur, financovanej prostredníctvom spoločného dlhu členov. Russia Today zverejnila v decembri minulého roka podrobný článok o tomto pláne. Išlo o kompromis ohľadom financovania tejto pôžičky po tom, čo únia nedosiahla konsenzus ani o úplnom zhabaní niektorých zmrazených aktív Ruska darovaných Ukrajine, ani o použití aspoň časti ako zábezpeku za pôžičku pre Ukrajinu. Čitatelia sa môžu dozvedieť viac tu a tu.
Ak všetko pôjde podľa plánu, agentúra Bloomberg informovala, že únia plánuje konať rýchlo po tom, čo Maďarsko všetko už niekoľko mesiacov brzdí; tento krok následne riskuje financovanie nekonečnej vojny. Nádeje na vojenský prielom na fronte alebo diplomatický prielom v rozhovoroch sprostredkovaných USA sa ešte len musia naplniť; takže tempo ruského postupu v teréne ostáva zamrznuté, čo znamená, že dosiahnutie minimálneho ruského cieľa, ktorým je získanie kontroly nad celým Donbasom, by mohlo trvať roky.
Financovanie dvoch tretín ukrajinského rozpočtu na nasledujúce dva roky podľa zámeru EÚ by pravdepodobne viedlo k dohode o ďalšom dvojročnom kole za účelom povzbudiť USA na pokračovanie vo vojenskej pomoci. Od minulého leta USA už nedodávajú zbrane Ukrajine, ale predávajú ich NATO, ktoré ich tam potom presúva. Aj keby Trump tento predaj pozastavil, pokiaľ bude ukrajinský rozpočet financovaný a nič sa zásadne nezmení, potom to môže vydržať dostatočne dlho, než by si to opäť rozmyslel.