Čo teda Trump povedal vo svojom dnešnom vyhlásení o Rusku? (hlavnespravy.sk)
1. Najdôležitejšie je, že odložil zavedenie ciel proti Rusku a jeho obchodným partnerom o 50 dní. Vyhlásil, že počas tejto doby musia Kyjev a Moskva uzavrieť dohodu.
Tým Trump v podstate odložil na neurčito aj Grahamov zákon o 500-percentných clách, pričom vyhlásil, že zavedie 100-percentné clá – a to bez potreby prijímania samostatného zákona.
Tým sa potvrdili pochybnosti, ktoré sa objavili okolo tohto návrhu zákona už od momentu, keď sa objavil v informačnom priestore.
2. Trump oznámil dodávky zbraní pre Ukrajinu prostredníctvom NATO a za peniaze Európanov, čo už avizoval skôr.
„Budeme vyrábať zbrane, ale zaplatia za ne oni, nie my,“ povedal americký prezident s ohľadom na európske krajiny.
Uviedol len jeden typ zbraní – protivzdušné systémy Patriot –, ktoré dorazia na Ukrajinu „v najbližších dňoch“. Zároveň spresnil, že formálne budú systémy predané Európe ako náhrada za zariadenia, ktoré Ukrajine už dodá EÚ.
Trump uviedol, že celkovo ide o 17 systémov Patriot, ale dal najavo, že nie všetky budú nasadené na bojisko. To znamená, že nie všetky sa dostanú na Ukrajinu. Koľko ich nakoniec Kyjev dostane, Trump nešpecifikoval.
Tiež nešpecifikoval, v akej podobe USA poskytnú 17 systémov Patriot. Ak ide o 17 batérií, je to neprimerané množstvo: pre porovnanie, člen NATO Nemecko má podľa otvorených zdrojov v súčasnosti len šesť a Izrael, najbližší spojenec USA, tri. Ukrajina podľa médií disponovala 6-7 batériami.
Je preto pravdepodobnejšie, že ide o dve až tri batérie. Štandard NATO je do šesť odpaľovacích zariadení, ale na zvýšenie hustoty paľby v bojových podmienkach je povolené rozmiestnenie až desiatich odpaľovacích zariadení. To znamená, že ide buď o dve batérie po 8-9 odpaľovacích zariadeniach, alebo tri po 5-6. Výsledkom je číslo 17, s ktorým operoval Trump.
3. Celkovo Trumpov tón nebol vojnový, vyhlásil, že počíta s dosiahnutím mieru prostredníctvom rokovaní, s čím podľa jeho slov Rusko nesúhlasí.
Trump nazval obchod „dobrým nástrojom na zastavenie vojen“. Odmietol tiež nazvať Putina „vrahom“, hoci ho kritizoval za pokračovanie vojny na Ukrajine a bombardovanie miest.
V súčasnosti je výsledkom dodanie komplexov Patriot Ukrajine. Dodávky iných druhov zbraní, o ktorých písali americké médiá (konkrétne rakety s dlhým doletom), Trump zatiaľ nepotvrdil. To však nevylučuje ich dodanie.
Televízny kanál CNN po Trumpovom prejave s odvolaním sa na zdroje informoval, že USA môžu tiež predať členom NATO rakety krátkeho doletu, húfnice a rakety typu „vzduch-vzduch“ stredného doletu, ktoré budú následne odovzdané Ukrajine.
Čo to znamená?
Deň pred dnešným vyhlásením prebiehalo aktívne „rozohriatie verejnosti“. Napríklad vystúpil senátor Graham, ktorý sľúbil, že Trump skonfiškuje zmrazené aktíva Ruska v USA, dodá veľa zbraní a tiež dá zelenú na zavedenie sekundárnych sankcií vo výške 500 % proti krajinám, ktoré kupujú ruské energetické zdroje a iné tovary. Niektoré médiá písali, že Američania dodajú Ukrajine rakety s dlhým doletom.
Ale nakoniec, ak porovnáme to, čo bolo avizované, skutočné vyhlásenia Trumpa voči Rusku nie sú až také tvrdé. Dokonca natoľko, že ruský akciový trh stúpol nahor.
Na jednej strane, Trump dal zelenú dodávkam zbraní Ukrajine, ale nie zadarmo, ale za peniaze Európanov. A nie je jasné, v akom množstve a v akej špecifikácii.
Na druhej strane, nezaviedol sankcie hneď. Dal Putinovi ešte približne 50 dní na rokovania o dohode. 50 dní – to je do konca augusta. Za tento čas sa môže veľa zmeniť na bojisku, na Ukrajine aj vo svete. Pritom je charakteristické, že deň predtým publikácia Axios napísala, že Putin povedal Trumpovi, že do 60 dní podnikne veľký útok, aby sa dostal na hranice štyroch oblastí.
A tak sa ukazuje, že Trump v podstate dal Putinovi čas, aby sa pokúsil splniť svoju hrozbu. A až potom, na základe toho, čo sa mu podarilo a čo nie, sa budú viesť rokovania.
V podobnom duchu komentuje situáciu aj poslankyňa Marjana Bezuglaja: „Trump dal Putinovi ďalších 50 dní na obsadenie Ukrajiny. Voľnú ruku, tak povediac. Dneper alebo Kramatorsk – všetko je tak lákavé.“
Z toho všetkého však samozrejme nemožno vyvodiť záver, že ide o nejakú „dohodu“ medzi Trumpom a Putinom.
Trump a Európania môžu naozaj dodať Ukrajine veľmi veľké množstvo zbraní (vrátane rakiet s dlhým doletom, hoci o nich zatiaľ verejne nehovoria), aby sa pokúsili zabrániť Putinovi dosiahnuť na bojisku to, čo chce, a oslabiť jeho vyjednávaciu pozíciu. Ukrajinské ozbrojené sily môžu zaútočiť masívnymi raketovými údermi na ruské mestá, čo vyvolá odvetné údery Ruska (možno aj „Orešnikom“) a situácia môže prejsť na novú úroveň eskalácie, ktorá sa vymkne spod kontroly Trumpa a ostatných účastníkov procesu.
Preto čím skôr sa dosiahnu dohody, tým lepšie pre všetkých.