Tak sme sa dozvedeli, že na sociálny štát už v najbližších rokoch nebude – lebo treba napĺňať sklady vojnovým materiálom, k tomu budovať cesty, mosty, nemocnice. Musíme zbrojiť – nech tie cesty, nemocnice, mosty môžu zbombardovať vo veľkej vojne. A s nimi nás a našich potomkov – čo na tom záleží? Hlavné je, že máme cieľ. Víziu! (noveslovo.eu)
„Lídri“ západného sveta sa v Haagu vyobjímali a na druhý deň, akoby sa rok nevideli, si padli v Bruseli do náručia opäť. Pusinky Leonida Brežneva s Erichom Honeckerom sú nula bodov k týmto vyštafírovaným panákom. Neprejde deň, aby sa nevyobjímali, božtek na líčka, tak im je po sebe smutno. Láska je láska.
Daddy Donald Trump sa na tlačovke v Haagu dobrotivo usmieval, Mark Rutte, úradujúci šéf NATO, ho nazval oteckom.
„Asi ma má rád,“ odpovedal na otázku novinárky, čo hovorí na to oslovenie Rutteho. A čo hovorí na vojnu medzi Izraelom a Iránom? Chlapci sa medzi sebou poruvali, trochu sa ohádzali raketami, no a prišiel on, oddelil ich od seba a spravil poriadok. MAGA!
Profesor John Mearsheimer to vo svojom komentári videl inak.
„Benjamin Netanjahu práve vyhlásil víťazstvo v 12-dňovej izraelsko-iránskej vojne,“ píše profesor z Bostonu. „Toto je nezmysel. Na rozdiel od toho, čo tvrdil Netanjahu, Izrael nedokázal dosiahnuť svoje dva hlavné ciele. A je malá pravdepodobnosť, že niekedy dosiahne niektorý z nich. Po prvé, Izrael – dokonca aj za pomoci USA – neodstránil iránsky program jadrového obohacovania a v skutočnosti útok na Irán zvyšuje pravdepodobnosť, že Irán jadrové zbrane vyrobí. Po druhé, Izrael nedokázal zmeniť režim v Iráne. Dosiahol iba to, že režim má nad krajinou dnes väčšiu kontrolu, ako to bolo 12. júna, deň pred začiatkom izraelskej bombardovacej kampane. Okrem toho, všetky tie iránske rakety a bezpilotné lietadlá spôsobili Izraelu značnú ujmu tým, že Izrael musel použiť veľa protivzdušnej obrany a zjavne nemal odhodlanie viesť opotrebovávaciu vojnu, na ktorú Iránci mali.“
Čo teda Izrael a USA dosiahli, okrem toho, že pozabíjali iránskych vedcov a velenie armády?
„V mojom svete sa to volá prehra, nie výhra,“ napísal profesor Mearsheimer.
V Amerike je po prezidentských voľbách spoločnosť silne rozdelená. Prezident robí okázalé gestá, všetci sú milí ľudia a on s nimi máva dobré rozhovory, rozpočet nazval „Dobrým krásnym zákonom“… Nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu Paul Krugman vo svojich pravidelných stĺpčekoch hovorí, že zdedil po Demokratoch prekvapujúco dobre prosperujúcu ekonomiku, ktorej uštedruje ranu za ranou. (Našinec sa však v duchu čuduje, prečo teda tí skvelí Demokrati prehrali – veď ľudia žijú svoje životy a cítia, čo funguje a čo nie…, ale to je o inom.)
No čoraz častejšie a čoraz jasnejšie sa hovorí, že Kongres ovládajú lobisti. V Grayzone (Šedá zóna) uverejnili únik spoza kulís. Loby si vybudovala vzťahy v Kongrese tak, že má dnes silnejší vplyv ako zvolený prezident.
Max Blumenthal, editor Šedej zóny požiadal o vyjadrenie, či je materiál pravdivý, odpoveď nedostal.
Na YouTube sa objavil rozhovor Tuckera Carlsona s vplyvným republikánskym senátorom Tedom Cruzom. Obaja diskutujúci sa vyznali, že podporovali prezidenta Trumpa. V mnohých veciach určite súhlasia aj jeden s druhým. No kým Ted Cruz argumentoval, že Irán nesmie mať atómovú bombu ani za cenu prípadného amerického vojenského zásahu, Ted Cruz čelil nepríjemnej otázke od Tuckera Carlsona, prečo podporuje cudziu veľmoc, a nie svojich voličov. Ted Cruz sa ohradil, že sa síce stretáva s Benjaminom Netanjahuom, lebo je to jeho blízky priateľ a charizmatický človek, ale on koná na prospech Izraela zo svojho presvedčenia. A Irán chce zabiť prezidenta Spojených štátov! Carlson si pýta dôkazy. Aké dôkazy? Veď je to jasné!
„Tak prečo nezhodíme jadrovú bombu na Teherán, ak je pravda, že nám Irán chce zabiť prezidenta?!“ pýta sa Carlson.
„No, lebo iránski killeri nie sú efektívni…“
Carlson sa spýtal Cruza, koľko má Irán obyvateľov. Senátor z Texasu to nevie, ale Tucker si to môže vygúgliť. On netrávi čas memorovaním zemepisných populačných tabuliek.
„Ste senátor, ktorý volá po zvrhnutí ich vlády, a nič o tej krajine neviete,“ vmietol mu do očí Carlson.
Senátor z Texasu však mal „silný“ argument: spomenul, že jeho podpora Izraela má hlboké korene. Už v kresťanskej nedeľnej škole sa učil, že kto žehná Izraelu, ten bude požehnaný, a kto preklína Izrael, ten bude prekliaty.
Tucker Carlson sa ho následne spýtal, kde v Biblii sa to píše a na koho presne sa to vzťahuje. Cruz to opäť nevedel.
Tucker Carlson požiadal Cruza, aby vysvetlil, aký vplyv má podľa jeho mienky proizraelská lobistická organizácia AIPAC na americkú politiku a zvlášť na postoje tohto senátora.
Ted Cruz mu na to vmietol do tváre, že Carlson sa toľko vypytuje preto, lebo je antisemita…
Interview má na YouTube vyše 3,6 milióna pozretí a naozaj sa ho oplatí vidieť celé:
Raz dávno som robila rozhovor s literárnym vedcom Milanom Šútovom, bol vtedy podpredseda FZ ČSFR. A povedal mi okrem iného, aké bolo jeho prekvapenie, keď zistil, že aj tí činovníci na Západe sú rovnako hlúpi, ako boli tí naši súdruhovia :). (A my máme vzácnu možnosť porovnať.)
Lebo sa k nám neodvratne blíži katastrofa a zdá sa, akoby sme všetci boli voči nej úplne bezbranní.
Počas 12-dňovej vojny Izraela (USA) proti Iránu som si pozrela na Netlixe pozoruhodný film.
Dve iránske ženy, obe v exile. Manželka posledného iránskeho šacha Farah Pahlaví a iránska filmárka Nahid Persson, v sedemnástich rokoch komunistka, ktorá sa pridala spolu s bratmi k revolúcii, aby zvrhli šacha. A keď prišiel k moci ajatolláh Chomejní, tak jej dvoch bratov zavreli, pretože strana TUDE bola rovnako nebezpečná pre zvrhnutý režim, ako aj ten nový, ktorému pomohli zvíťaziť. Nahidinho brata odsúdili na smrť za to, že roznášal letáky. Odsúdili ho spolu s jeho bratom, a kým otec zháňal peniaze, aby ich vykúpil, tak sedemnásťročného chlapca obesili. Ona sama musela z krajiny s ročným dieťaťom ujsť, žije vo Švédsku. Filmárka, ktorú iránsky režim obvinil a uväznil najprv za podozrenie, že je komunistka a potom monarchistka, sa rozhodla dozvedieť viac o bývalej kráľovnej, ktorá žije v exile v Paríži. Nakrútila vynikajúci dokument, oplatí sa vidieť a trochu viac pochopiť, aká je to krajina, o ktorej je teraz vo svete reč.
Kým manželka posledného iránskeho šacha opisuje úspešný príbeh krajiny, poľský reportér Ryszard Kapuściński v knihe Šachinšach hovorí o krutosti autokrata, ktorý cez svoju tajnú políciu nemilosrdne vraždil a mučil opozíciu. (Vydal Absynt v edícii Prekliati reportéri). Napriek tomu, že Irán sa kúpal v rope a šach v miliardách dolárov, ľudia na vidieku sušili kravské lajná, aby si mali na čom navariť obed… Šach mal záľubu v lietadlách, rýchlych autách, dokonca v torpédoborcoch. Reportér vidí v púšti pieskom zasypané helikoptéry, ktoré nikto nepotreboval, ale šach ich od Američanov nakúpil. Šach vybudoval silnú armádu, spolu s tajnou políciou. A svojich odporcov nechal mučiť ako v stredoveku. Dostalo sa to do uší aj ľuďom v slobodnom svete, a tak sa ho na to mučenie opýtal reportér relácie 60 minút. Archívne video je z roku 1976…
Rezá Pahlaví okrem vyhýbavej odpovede na mučenie ma však zaujal. Patril už vďaka rope k najbohatším ľuďom sveta, reportér ho navštívil v jeho vile v Teheráne pred americkými prezidentskými voľbami, v ktorých – podľa reportéra – nadŕžal skôr Fordovi pred Carterom.
Rozhovor sa začal témou Izraela a Palestíny.
Šach hovorí, že je vždy pripravený brániť záujmy štátu Izrael, ale že židovská loby v USA pomáha plodiť neústupnosť a americkí prezidenti, aj kandidáti na prezidentov, príliš rýchlo plnia príkazy židovskej loby.
Reportér: Určite mi nechcete povedať, že židovská loby ťahá za nitky prezidentského úradu.
Šach: Židovská loby je príliš silná a tlačí na príliš veľa ľudí.
Reportér: Ako to myslíte?
Šach: Majú na to veľa prostriedkov, vyvíjajú tlak na veľa ľudí – a nemyslím si, že to Izraelu pomáha.
Reportér: Prečo by prezident USA venoval pozornosť tejto loby?
Šach: Pretože je silná, ovláda veľa vecí.
Reportér: Kontroluje čo?
Šach: Noviny, médiá…
Tu mu reportér skočí do reči: Vaše veličenstvo…
Šach pokračuje: Banky, financie… a tu sa zastavím…
Reportér: Vaše veličenstvo, naozaj si myslíte, že židovská loby v USA je taká silná, že núti médiá odrážať ich pohľad?
Šach: Áno.
Reportér: Médiá neinformujú?!
Šach: Nemiešajme veci. Prosím, nehovorím o médiách, hovorím, že v médiách sú ľudia, ktorí odrážajú ich pohľad.
Reportér: New York Times vlastní židovská rodina Salzburgerovcov. Naznačujete, že NYT je zaujatý vo svojom pohľade na sionizmus, existenciu Izraela a vzťahy USA s arabským svetom?
Šach odpovedá okľukou: Vezmite si články s touto tému, dajte do komputera a ten vám to vyhodnotí.
Reportér: Washington Post?
Šach: To isté.
Nezabudnime – je to archívny rozhovor z roku 1976.
Nositeľ Nobelovej ceny za mier (dostal ju spolu s Jásirom Arafatom) Šimon Peres v dokumente Nikdy neprestávaj snívať okrem mnohého iného hovorí, ako získal peniaze na atómovú bombu. Nie od izraelskej vlády, ale od loby. Izrael nevstúpil do žiadnej organizácie, obmedzujúcej použitie atómovej bomby, ale odkedy nepriznanú bombu má, vie, že je prakticky neporaziteľný. Ako každý jej vlastník.
Watch Never Stop Dreaming: The Life and Legacy of Shimon Peres | Netflix Official Site
Ľudia sa utiekajú k alternatíve vždy, keď stratia dôveru. A my sme sa dostali do bodu, keď „elity“ sú rovnako na smiech (alebo na plač), ako vždy pred veľkým treskom.
Pozrela som si, ako sa na samite NATO „európske hodnoty“ klaňali rozmarnému starcovi, žobronili o jeho priazeň tým, že zakrútia krkom svojim občanom. A ešte sa tým aj chválili, fotili sa, na červenom koberci kráčali na opulentné hody a vyškierali sa nám.
Väčšiu zberbu pokope som ešte nevidela. Ako je možné, že to ľudstvu nedochádza? Nie Rusko, oni nás ohrozujú, a pritom ich nikto nepotrebuje.