Preskočiť na obsah
  • O nás
    • Kto sme a ako sa stať naším členom?
    • Stanovy spoločnosti
    • Predseda a správna rada
    • Kontakt
  • Oznamy
  • Politika
  • Kultúra a veda
    • Kultúrne novinky v slovenskom jazyku
    • Vedecké novinky v ruskom jazyku
  • Pel-mel
  • Kluby Arbat
  • Komentáre
  • O nás
    • Kto sme a ako sa stať naším členom?
    • Stanovy spoločnosti
    • Predseda a správna rada
    • Kontakt
  • Oznamy
  • Politika
  • Kultúra a veda
    • Kultúrne novinky v slovenskom jazyku
    • Vedecké novinky v ruskom jazyku
  • Pel-mel
  • Kluby Arbat
  • Komentáre
Na ilustračnej snímke ruský prezident Vladimir Putin. Zdroj: Facebook

Putin a Trump uskutočnili rozhovor. Sprostredkujú Rusi mierové rokovania?

  • srspol
  • 14. júna, 2025
  • 11:58 pm

Podľa Putinovho poradcu pre zahraničnú politiku Jurija Ušakova Trump označil situáciu okolo Izraela a Iránu za „veľmi alarmujúcu“. Putin v reakcii vyhlásil, že Rusko je pripravené pôsobiť ako sprostredkovateľ medzi týmito krajinami. (hlavnespravy.sk)


Ruský prezident, ako informoval Kremeľ, odsúdil útok Izraela na Irán.

Obaja účastníci diskusie navyše nevylúčili možnosť návratu k rokovaniam o iránskom jadrovom programe.

Počas rozhovoru Putin tiež potvrdil svoju pripravenosť pokračovať v rokovaniach s Ukrajinou po 22. júni.

Putin zablahoželal Trumpovi k narodeninám. Obaja prezidenti „vyjadrili spokojnosť s ich pozitívnym osobným vzťahom,“ povedal Ušakov.

Čo by sa malo stať 22. júna ohľadom vojny a mieru na Ukrajine?

V rozhovore medzi Putinom a Trumpom vyniká dátum 22. jún, ktorý bol spomenutý v kontexte rokovaní o Ukrajine.

„Rusko vyjadrilo pripravenosť pokračovať v rokovaniach s Ukrajincami, ako bolo dohodnuté, po 22. júni. Donald Trump vzal túto informáciu na vedomie a opäť zdôraznil svoj záujem o rýchle ukončenie rusko-ukrajinského konfliktu,“ povedal Putinov poradca Ušakov.

Zelenskyj dnes povedal, že Kyjev rozhodne o svojej ďalšej účasti na rokovaniach s Ruskou federáciou po ukončení výmeny väzňov, ktorá sa skončí 20. – 21. júna – teda do dátumu, ktorý spomenul Ušakov.

Je pozoruhodné, že Ušakov uviedol, že dátum 22. júna bol predtým „dohodnutý“. Na základe kontextu jeho vyhlásenia sa zdá, že o tom už Trump a Putin diskutovali.

Treba poznamenať, že samit G7, kde sa Zelenskyj plánuje stretnúť s Trumpom, sa skončí 17. júna. Budú tam vydané vyhlásenia, ktoré ukážu postoj krajín G7 k Ukrajine. To znamená, že v tom čase by už mala byť jasná agenda a pozícia európskych krajín.

Zelenskyj mimochodom dnes povedal, že Európa začala „spomalovať“ v otázke vyslania mierových síl a inej pomoci na Ukrajinu – kvôli tomu, že USA odmietajú nové sankcie a nové vojenské dodávky na Ukrajinu.

A kľúčová fráza, ktorú povedal Zelensky, je: „Táto situácia ukázala, že Európa sa ešte sama nerozhodla, či bude úplne s Ukrajinou, ak tam nebude Amerika. Toto sa deje.“

To znamená, že naznačuje, že USA majú silné páky na Európu a v otázke Ukrajiny ich využijú na riešenie určitých otázok.

To všetko naznačuje, že blízko k 22. júnu budú musieť USA, Ukrajina a Rusko dospieť k určitým rozhodnutiam o vojne a mieri – s prihliadnutím na postoj ostatných západných krajín k Ukrajine. Navyše, o dva dni, 24. júna, sa začne samit NATO, na ktorý je pozvaný aj Zelenskyj a kde sa pravdepodobne objaví aj Trump.

A práve na tomto samite sa otvára teoretická možnosť naplniť jednu z hlavných požiadaviek Ruskej federácie – prijať kolektívne rozhodnutie všetkých členov NATO o odmietnutí prijatia Ukrajiny do Aliancie. Ak sa tak stane, situácia sa oveľa viac priblíži ku koncu vojny.

Trump potvrdil rozhovor s Putinom

„Prezident Putin mi dnes ráno zavolal a veľmi srdečne mi zaželal všetko najlepšie k narodeninám,“ napísal Trump, ktorý oslávil 79 rokov.

„Ale čo je dôležitejšie, hovoril o Iráne, krajine, ktorú veľmi dobre pozná. Rozprávali sme sa dlho. Oveľa menej času sme venovali Rusku a Ukrajine, ale o tom budeme hovoriť budúci týždeň,“ dodal.

„Rovnako ako ja si myslí, že táto vojna medzi Izraelom a Iránom sa musí skončiť, a ja som vysvetlil, že aj jeho vojna s Ukrajinou sa musí skončiť,“ uzavrel Trump.

Článok vyšiel na hlavnespravy.sk
PrevPredchádzajúca správaKterá země vede v počtu patentů na umělou inteligenci?
Ďalšia správaMarián Kéry: Izrael a cynickú hru premiéra Netanjahua je potrebné zastaviťĎalšie
  • Kto sme a ako sa stať naším členom?
  • Stanovy občianskeho združenia
  • Predseda a správna rada
  • Kontakt
  • Oznamy
  • Politika
  • Kultúra a veda
  • Kultúrne novinky v slovenskom jazyku
  • Vedecké novinky v ruskom jazyku
  • Pel-mel
  • Kluby Arbat
  • Komentáre

© Slovensko-ruská spoločnosť. Všetky práva vyhradené.

Spravujte súhlas so súbormi cookie
Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže nepriaznivo ovplyvniť určité vlastnosti a funkcie.
Funkčné Vždy aktívny
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Predvoľby
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Štatistiky
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely. Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Marketing
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.
Spravovať možnosti Správa služieb Spravovať predajcov Prečítajte si viac o týchto účeloch
Zobraziť predvoľby
{title} {title} {title}