Minulý týždeň to bolo 21 rokov od vstupu Slovenska do EÚ. Ako príslušník generácie politikov, ktorá Slovensko do EÚ priviedla, som bol zvedavý, ako výročie budú komentovať terajší politici. (facebook.com)
No, bola to prázdnota riadna.
Opoziční politici mali šťastie, lebo ten nešťastný Tibor Gašpar ich zachránil už v januári, keď polemizoval s vtedajším návrhom SaS, aby bolo naše členstvo v NATO a EÚ zakotvené aj v ústave. Ako keď z drobného semienka vypestujete obrovský baobab, tak opozícia dokázala vykúzliť z jedného Gašparovho výroku hrozivú víziu slovenského odchodu z EÚ.
Od januára tak slovenská opozícia intenzívne zachraňuje naše členstvo v EÚ, hoci nikto zo slovenských politikov vystúpenie z EÚ nenavrhuje, ani Tibor Gašpar nie.
Podľa opozície hrozí nie iba náš odchod z EÚ, ale aj priam náš odchod z Európy. Niečo v tom neštimuje. Napríklad taká Veľká Británia po referende odišla z EÚ. Iste uznáte, že to bol významnejší počin ako Gašparov breptík. Takže podľa logiky Šimečkovcov by Briti mali byť úplne preč z Európy, vari niekde v Arktíde. Ale div sa svete, progresívci sa práveže sťažujú, že Slovensko nie je v tej Koalícii ochotných, ktorí sú ochotní si to rozdať s Rusmi na Ukrajine, a ktorú vedie práve Veľká Británia. Tak Briti asi predsa len zostali v tej Európe, či čo? Čert aby sa v tom vyznal.
Zažil som už v živote všeličo. Komunisti odhaľovali protisocialistické živly, v 90. rokoch boli naháňané protislovenské živly, teraz sa bojuje proti protieurópskym živlom. A poviem vám, stále je to rovnaká tuposť.
A Robert Fico? Podľa očakávania si na výročie zvolil tému udržania práva veta v rozhodovacích procesoch v EÚ.
Nie že by Fico v tejto veci nemal pravdu. Samozrejme, že právo veta treba udržať. Ak by sme ho nemali, v EÚ by sa našlo dostatočne veľa dobrodruhov, ktorí by nás boli schopní zavliecť do vojny.
Lenže, presne podľa môjho čakávania, sa Fico nezmienil o dvoch veciach. Po prvé, že to už dávno je len zvyšok práva veta, lebo už v roku 2008 nás Lisabonská zmluva pripravila o právo veta vo vyše štyridsiatich typoch politík. Napríklad v oblasti azylu a migrácie. V podstate to veto máme len v oblasti Spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky (SZBP).
No a tú Lisabonskú zmluvu v roku 2008 presadzoval Fico ako premiér. A to je druhá vec, ktorú Fico zvykne nespomenúť. Proti Lisabonskej zmluve hlasovalo iba päť poslancov, medzi nimi ja. Spomínam si, ako nás za to po hlasovaní Robert Fico ostro kritizoval. Čo myslíte, čo nám vyčítal? No, že sme protieurópski. Dobré, nie?
Dnes Robertovi Ficovi prekáža nátlak z Bruselu na členské štáty v oblasti migrácie. Na to mal myslieť v roku 2008.
No čo už? Za právo veta v SZBP nech bojuje ďalej.
Inak priveľa prázdnych rečí na 21. výročie.
Napísal som na Plus 7 dní: https://plus7dni.pluska.sk