Donald Trump dal pri príležitosti sto dní v Bielom dome rozhovor pre časopis Time. Povedal, čo bolo príčinou vzniku ruskej invázie na Ukrajinu: „Nemyslím si, že sa im (Ukrajine) niekedy podarí vstúpiť do NATO. Myslím si, že to tak bolo od prvého dňa, že to, čo spôsobilo začiatok vojny, bolo, keď začali hovoriť o vstupe do NATO.“ (facebook.com)
Za ostatný rok to bolo prinajmenej tretíkrát, čo Donald Trump označil snahu Západu o rozšírenie NATO na Ukrajinu za príčinu vzniku súčasnej vojny.
Ako vieme, podľa toho sa Trump i zariadil, keď Zelenskému oznámil, že Ukrajina sa členom NATO nestane. Tým zlikvidoval dlhoročnú americkú mantru o nezvratnej ceste Ukrajiny k členstvu v NATO. Čo sme sa toho napočúvali. Skončilo to.
Pochopil to i generálny tajomník NATO Mark Rutte. V ním predkladanej výročnej správe sa už žiadna zmienka o budúcom členstve Ukrajiny v NATO nenachádza.
O rozširovaní NATO ako príčine vojny Trump hovoril už od minulého leta. Európsky parlament vtedy naopak ešte raz prijal rezolúciu, už neviem koľkú v poradí, ktorou požadoval prijatie Ukrajiny do NATO. Teda ten obrovský rozpor medzi Európou a Amerikou vo videní príčin vojny začal byť zrejmý už pol roka predtým, než sa Trump vrátil do Bieleho domu.
Problém príčiny vojny je kľúčový. Ak sa budú uvádzať falošné vysvetlenia, prečo vojna vznikla, tak sa budú hľadať falošné riešenia. Európania nechcú o Trumpovom videní príčin ani počuť. Preto Trump rozpráva o mieri, ale Európania de facto hovoria o pokračovaní vojny. A o nevídanom novom zbrojení vo výške takmer bilión eur.
Položme si otázku, ako o tejto otázke informujú veľké médiá hlavného prúdu. No neinformujú. Ani v Európe, ani na Slovensku. Informáciu o Trumpovom výroku o príčine vojny v Time som na Slovensku našiel len v denníku Pravda. Je to tabu.
Médiá totiž šíria príbeh. Naratív, ako sa hovorí. A že je ten príbeh v rozpore s realitou? Je im to jedno.
Zmena vlády na Slovensku v roku 2023 nepriniesla žiadnu zmenu v spôsobe, ako médiá hlavného prúdu vrátane tých verejnoprávnych, informujú, respektíve dezinformujú, občanov. Ale nemalá časť slovenskej liberálno-progresívnej spoločnosti žije v presvedčení, že tu prebieha nejaký obrat Slovenska smerom k autoritatívnemu, dokonca totalitnému, režimu v réžii Fica. Hovorí sa o návrate k mečiarizmu, spomína sa komunizmus, sovietske časy, a podobne.
Pritom nič také sa nedeje. To, čo vidíme, je skôr ťarbavá snaha vlády o vylepšenie si svojej pozície pochybnými aktivitami typu renta pre generálneho prokurátora, rušenie ÚŠP a podobne. Ale nástup autoritatívneho režimu?
Slovenská spoločnosť je v stave frustrácie. Veľa ľudí vidí veci, ktoré sa nedejú. A veľa ľudí nevidí veci, ktoré sa dejú. Zodpovednosť médií za tento stav je obrovská.
Napísal som o tom na Plus 7 dní: https://plus7dni.pluska.sk