09.1.2019 12:17:15

Vytvorenie prvého neurónového procesora: Rusko sa zapojilo do pretekov

Rusko sa zapojilo do pretekov na vytvorenie vzorového neurónového procesora, ktorý umožní skonštruovanie absolútne inovačných počítačov, píšu Izvestia.

Zväz ruských špecialistov a spoločností v oblasti počítačových technológií, ktorý dostal názov „Neuronet“, sa zaoberá rozpracovaním inovovaného procesora, schopného niekoľkonásobne zvýšiť rýchlosť neurónových sietí. Podobná technológia dovolí niekoľkonásobne rýchlejšie rozpoznávať tváre, text, obrázky, fotografické snímky, lekárske údaje a mnohé iné. Tento vývoj má aj vynikajúce vojenské perspektívy, pretože umožní nepilotovaným aparátom a robotizovaným systémom konať efektívnejšie. Pred ruskými špecialistami sa teda objavila šanca obsadiť veľmi dôležité miesto na trhu počítačových technológií.

O perspektívach vývoja tohto odvetvia v RF pohovoril s redaktorom Izvestií riaditeľ zväzu Neuronet Alexander Semjonov. Ruskí matematici a technici, ktorí pracujú na prístrojovej časti a nad algoritmami v rámci umelého intelektu a neurónových sieťach, sú podľa neho najlepší na svete. K dnešnému dňu sa vraj dá povedať, že majú štyri roky na to, aby predbehli zahraničných špecialistov a položili základné štandardy budúceho trhu.

Vo svete celkovo existuje okolo 2000 spoločností, ktoré sa pretekajú pri vytvorení vzorového neurónového procesoru, a ruskí tvorcovia sa do týchto pretekov tiež zapojili. Najbližšie je k cieľu 5 – 10 spoločností. Ten, komu sa podarí skonštruovať čip prvému, bude štandardom odvetvia, zabezpečí si zisk, porovnateľný s takými spoločnosťami ako Intel, AMD...

Podľa politexpert.ru, 9. 1. 2018