03.12.2018 20:24:02

Slovenská delegácia navštívila Sýriu. Predseda parlamentu poďakoval Jánovi Čarnogurskému za tanky

Včera večer odletela do Sýrie slovenská delegácia, ktorú tvoril Ján Čarnogurský st., Jalal Sulejman a ďalší členovia. Pôvodne sa mal tejto cesty, na ktorej boli slovenskí predstavitelia prijatí na najvyššej úrovni, zúčastniť aj Peter Marček poslanec NR SR, ten sa však v poslednej chvíli odhlásil.

Slovenská delegácia pristála v Libanone a v sýrskej vládnej kolóne chránenej policajnými vozidlami bola odvezená do Damasku. Tam boli dnes naši predstavitelia prijatí na najvyššej úrovni predsedom sýrskeho parlamentu pánom Sabbaghom.

Predseda sýrskeho parlamentu pán Sabbagh povedal, že Sýria stojí krátko pred vyhlásením víťazstva nad terorizmom. Ján Čarnogurský sa vyjadril že delegácia prišla aj preto, aby vyjadrila úctu a rešpekt sýrskemu ľudu, armáde, vláde a politickému vedeniu v boji proti teroristom a zahraničným agresorom.

Predseda sýrskeho parlamentu ocenil a poďakoval sa Janovi Čarnogurskému za to, že v čase, keď bol premiérom, sprostredkoval dodávku 300 tankov zo slovenských strojární do Sýrie. Bývalý premiér sa vyjadril, že snáď tieto tanky prispeli presnou streľbou k obrane Sýrie. 

Jalal Suleiman, podpredseda Komunistickej strany Slovenska, kresťan pôvodom zo Sýrie, sa vyjadril, že členovia slovenskej delegácie odzrkadľujú rôzne sily v slovenskej spoločnosti. I napriek rôznym ideológiám, ktoré vyznávajú, dokážu dlhodobo spolupracovať v boji proti aktivitám NATO a vyjadriť solidaritu s Ruskom a neobmedzenú solidaritu so sýrskym ľuďom, jeho armádou a politickým vedením.

Delegácia sa zajtra stretne so sýrskym premiérom, námestníkom ministra zahraničia a patriarchom Antiochie Jeruzaléma a celej východnej gréckokatolíckej cirkvi a tiež s predstaviteľmi vládnej strany Baas.

HSP, 3. 12. 2018