22.1.2019 18:46:05

Šachnazarov: EÚ chce, aby Rusko stále kŕmilo Ukrajinu

Rusko môže Ukrajine ustupovať dovtedy, kým nie je dokončený plynovod Severný prúd-2.

„Severný prúd-2 je projektom, v ktorom je istá miera rizika,“ presvedčený je ruský režisér Karen Šachnazarov, ktorý sa takto vyjadril 22. 1. v relácii „Čas ukáže“.

„Cieľom Ruska je dokončiť Severný prúd-2,“ povedal. „Európania sú nútení kalkulovať s tlakom, ktorý na nich robia Američania, čiže je to projekt, v ktorom je istá miera rizika. No a Rusko môže ísť na kompromisy (v spore s Ukrajinou na prepravu plynu) dovtedy, kým nie je výstavba Severný prúd-2 dokončená. Cieľom Európy je dostávať plyn, avšak okrem toho chce, aby RF aj po tom, ako bude spustený Severný prúd-2,  kŕmila Ukrajinu. Žiada sa im aby Rusko ponechávalo časť plynu Ukrajine, ako to robilo za ostatných 25 rokov. V danom prípade je naším záujmom nájsť tu správny kompromis. Dá sa ísť na ústupky, avšak hlavným je dokončiť Severný prúd-2 a potom budú všetky karty v rukách RF.“

x x x

Pripomeňme si, že minister zahraničia Ukrajiny Pavel Klimkin vyhlásil, že ruská štátna korporácia Gazprom nechce meniť staré podmienky svojho podnikania na Ukrajine. Poddľa Klimkina na trojstrannom stretnutí delegácia Ukrajiny a EÚ vystupovali s „veľmi jasným“ postojom, ktorý spočíva v tom, že časy sa zmenili a Gazprom musí prehodnotiť podmienky svojho podnikania na Ukrajine – podmienky starých kontraktov už nie sú podľa Kyjeva aktuálne.       

Podľa regnum.ru, 22. 1. 2019