19.1.2019 08:48:13

Ruský hyperzvukový motor na vodu

V Moskovskom leteckom inštitúte (MAI) vypracovali schému hyperzvukového motora na vodu, koncepcia jeho konštrukcie sa uvádza v tézach referátu pracovníkov achtubinskej filiálky „Vzlet“.

Tézy sú uverejnené na stránke Baumanovej Moskovskej štátnej technickej univerzity. V dňoch 29. 1. až 1. 2. sa v nej budú konať akademické čítania o kozmonautike. V tézach sa popisujú také javy vzdušno-reaktívnych motorov, ako hyperforsáž, získavaná na nadzvukových a hyperzvukových rýchlostiach letu, vďaka prísunu vody na vstupe do motora. Pričom v publikácii sa hovorí, že voda nielen zvyšuje charakteristiky motora, ale ho aj chráni pred prehriatím.

Ďalej sa uvádza, že tieto motory cez hyperforsáž dokážu vyvinúť rýchlosť 8 Machov a že bežná rýchlosť je závislá na zásobe vody na palube letúňa.    

Predpokladá sa, že rozbehové lietadlo s vodou na palube môže vyniesť kozmickú raketu do približnej výšky 40 km a dosiahnuť s ňou rýchlosť 7M, čo umožní, že táto raketa nemusí mať prvý stupeň, za to však môže mať výrazne mohutnejší druhý stupeň na zvýšenie užitočného nákladu.

Podľa vz.ru, 19. 1. 2019