29.1.2019 08:11:35

Rusko v priebehu prvých 18 rokov tohto tisícročia odpustilo mnohým krajinám dlhy v celkovej výške 140 miliárd dolárov

V priebehu prvých 18 rokov tohto storočia (a tisícročia) Rusko odpustilo mnohým krajinám dlhy v celkovej výške 140 miliárd dolárov. Na zozname dlžníkov, ktorým Rusko odpustilo „hriechy“, malo najväčšie „balíky“ jedenásť štátov.

Na prvom mieste je Kuba, ktorej Kremeľ „prepáčil“ 32 miliárd dolárov. Ruskí analytici to vysvetľujú tým, že malá ostrovná krajina nemá čím a nemá ako vracať finančné prostriedky. Na druhej strane Havana vždy zostáva spoľahlivým spojencom Moskvy, aj napriek tomu, že sa malý štát nachádza blízko hraníc  najväčšieho súpera Moskvy – Spojených štátov.

Na druhom mieste je Irak s odpustenými 21,5 miliardami dolárov dlhu. Rusko odpustilo dlhy Iraku už po druhý raz: najprv v r. 2004 a potom vlani. Na tretej priečke sú africké krajiny, ktorým Rusko odpustilo 20-miliardový dlh. Prezident Vladimír Putin to vysvetlil jednoducho, ako pomoc tým najchudobnejším krajinám. Analytici vidia aj ďalšiu príčinu: africké štáty, mnohé z ktorých sú v katastrofickom stave, jednoducho nemajú žiadne financie na to, aby dokázali splatiť aspoň malú čiastku dlhu. Kremeľ iba mávol rukou: na vrátenie dlhov by sa dalo čakať aj sto rokov – a radšej to vyriešil jedným škrtnutím: boli dlhy a už nie sú…

Na štvrtom mieste je Mongolsko, ktorému Rusko odpustilo 98 % jeho vyše 11-miliardového  dlhu. Mongolsko vrátilo iba 300 miliónov dolárov. Viac by nedokázalo: už v r. 2003 jeho dlh niekoľkonásobne prevyšoval celé HDP tejto krajiny. Také obrovské finančné prostriedky by Mongolsko nedokázalo vrátiť ani za desaťročia. Po 11 miliárd odpustilo Rusko Afganistanu a Severnej Kórei, 10 miliárd Sýrii, 9,5 miliardy Vietnamu, 6 miliárd Etiópii, 4,7 Alžírsku a 4,6 miliárd dolárov Líbyi. To boli najväčší dlžníci Ruska.

Ďalším problémom zostáva Venezuela, ktorá dlhuje Rusku 17 miliárd dolárov a kde zreje poriadny Majdan, preto v najbližšom období Caracas žiadne finančné prostriedky určite nevráti – ak vôbec niekedy v budúcnosti. Aj z tohto hľadiska Moskvu zaujíma, kto bude na čele Venezuely a aké vzťahy budú s touto krajinou.

Eugen Rusnák

HSP, 29. 1. 2019, spb.kp.ru/tsargrad.tv