07.2.2020 21:55:09

Putin s Lukašenkom sa nedohodli na riešení dodávok energie. Pompeo má pre Bielorusko ponuku

Lukašenko a Putin stolujú
Lukašenko a Putin stolujú
(foto: SITA/AP/BelTA-Maxim Guchek)


Piatkové stretnutie ruského prezidenta Vladimira Putina a bieloruskej hlavy štátu Aleksandra Lukašenka v Soči sa skončilo bez dosiahnutia dohody o riešení otázok týkajúcich sa dodávok energie. Informovala o tom agentúra DPA. (HSP)


Lukašenko po stretnutí povedal, že s Putinom diskutovali o niektorých historickým udalostiach a o politike iných postsovietskych krajín, napísala agentúra Interfax.

Prezidenti sa podľa Lukašenkových slov rozhodli v rozhovoroch pokračovať neskôr – aj za účasti ďalších predstaviteľov. Ruské štátne médiá informovali, že ruská delegácia vrátane ministra pre energetiku Alexandra Novaka sa na stretnutí nemohla zúčastniť z dôvodu meškania letu, ktoré bolo spôsobené počasím.

Lukašenko v utorok zopakoval, že Bielorusko chce mať s „bratským (ruským) národom“ úprimný, priateľský a transparentný vzťah. Upozornil však na nesplnené sľuby Ruska spred piatich rokov, ktoré sa týkali cien ruského plynu a ropy dovážaných do Bieloruska.

Rusko súhlasilo, že bude Bielorusku dodávať dva milióny ton ropy mesačne. „V januári však dodalo len 500.000 ton, len štvrtinu,“ povedal podľa DPA v piatok Lukašenko.

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo počas víkendovej návštevy Bieloruska naznačil, že Bielorusko by teraz, keď sa sporí s Ruskom o cenách, mohlo dovážať lacno ropu aj zo Spojených štátov – po tom, čo ju nedávno začalo importovať z Nórska.

Putin s Lukašenkom si po stretnutí zahrali ľadový hokej ako gesto priateľstva, napísala agentúra AP.

HSP