01.12.2018 15:34:01

“Myslíš, že si jediný na svete?” Rusko našlo ďalšiu alternatívu k doláru

Rusko uskutočnilo ďalší dôležitý krok k dedolarizácii ekonomiky: Ruské ministerstvo financií informovalo 27. novembra o úspešnom uložení štátnych dlhopisov denominovaných v európskej mene v hodnote jednej miliardy eur, pričom dopyt prevýšil ponuku.

Od slov k činom

Prvé výsledky realizácie ohláseného kurzu na dedolarizáciu ekonomiky prekonali najodvážnejšie očakávania analytikov. Začiatkom novembra ruský vicepremiér Jurij Borisov vyhlásil, že Moskva predá indickému Dillí protiraketové systémy S-400 Triumf za ruskú menu: hodnota kontraktu bude približne 331 miliárd rubľov.

Dva týždne potom sa v Petrohrade konalo prvé rusko-indické pracovné fórum za účasti zástupcov najväčších spoločností týchto dvoch krajín a tiež vedúcich činiteľov zodpovedných za ekonomickú spoluprácu.

“Naším cieľom nie je odchádzať od doláru, dolár odchádza od nás. A tí, ktorí prijímajú príslušné rozhodnutia, už si nestrieľajú do nohy, ale trochu vyššie, pretože takáto nestabilita v obchodovaní v dolároch vyvoláva prianie veľmi mnohých ekonomík sveta nájsť alternatívne rezervné meny a vytvoriť účtovacie systémy nezávislé na dolári,” vyhlásil prezident Vladimír Putin koncom novembra na fóre VTB Capital Rusko volá! a upresnil, že teraz prebieha aktívna práca s kľúčovými obchodnými partnermi na vytváranie systémov nezávislých na medzinárodnom medzibankovom systéme SWIFT. 

Podľa ruského ministra hospodárskeho rozvoja Maxima Oreškina sa počas tohtoročných prvých deviatich mesiacov zvýšil obrat tovarov  medzi Ruskom a Indiou o 19 %, čiže na 7,8 miliárd dolárov. Na konci roka sa očakáva 11 miliárd.

Minister predovšetkým zdôraznil, že v rámci fóra sa zástupcom Moskvy a Dillí podarilo dohodnúť sa o nových rozsiahlych projektoch, k nim patrí rozvoj infraštruktúry, poľnohospodárstva, logistika a digitalizácia ekonomiky.

To všetko nielen rozšíri hospodársku spoluprácu, ale povedie aj k prudkému rastu obratu tovaru do výšky 30 miliárd v roku 2025.

Samozrejme, ani Rusko ani India nechcú, aby takéto plány boli ohrozené, a preto nastal čas zbavovať sa vzájomného účtovania v americkej mene. Už teraz je vývoz v rubľoch 20 % a dovoz 21 %. Oreškin sa domnieva, že to všetko celkom iste povedie k vzniku základne pre efektívnu konverziu rubľa a rupie.

Už v októbri Alexandr Mišarin, prvý námestník generálneho riaditeľa Ruských železníc, vyhlásil, že Moskva a Dillí sa chystajú vytvoriť spoločného operátora železničnej dopravy. V období pred blížiacim sa podpísaním dohody o vytvorení zóny voľného obchodu medzi EAEU a Indioi to bude hrať kľúčovú rolu v realizácii ekonomického potenciálu dvoch krajín.

 

Tak sa kalila oceľ

Druhý front v boji proti dolárovým účtom otvorilo Rusko na Západe. Podľa údajov Centrálnej banky zakúpili ruské banky v júli rekordný objem (od roku 2014) európskej meny zodpovedajúci 2,1 miliardám dolárov.

Dôvodom je hrozba amerických sankcií schopných obmedziť dolárové účty pre ruské štátne banky, čo môže následne paralyzovať platby v rámci zahraničných zmlúv.

Okrem toho zmena modelu správania vo finančnom sektore svedčí o tom, že tendencia k odmietnutiu doláru v účtovaní sa bude stále zvyšovať.

V nedávnom interview pre Bloomberg námestník generálneho riaditeľa akciovej spoločnosti Severstal pre financie a ekonomiku Alexej Kuličenko vyhlásil, že kým skôr sa celkový vývoz účtoval v amerických dolároch, teraz ich vystriedali eurá a ďalšie meny.

Vzhľadom k tomu, že asi 40% produkcie spoločnosti ide na vývoz, z toho viac ako polovica do krajín EÚ, nie je nutné, aby spoločnosť Severstal obchodovala so svojími partnermi v americkej mene.

 

Dolár už nie je tým, čím býval

Kým v obchodných a ekonomických vzťahoch sa zahraničnými partnermi presadzujú dedolarizácia komerčnej spoločnosti, v investičnej sfére napomáha postupnému znižovaniu závislosti na americkej mene menová politika Federálneho rezervného systému USA.

V tomto roku vedenie FED-u trikrát zvýšilo kľúčovú sadzbu, ktorá tak dosiahla 2,25 až 2,5%. Očakáva sa, že po ďalšom zasadaní finančný regulátor opäť vyhlási zvýšenie sadzby.

To znamená, že dolár sa stáva stále drahší a stráca prítažlivosť pre vzájomné účtovanie. Európska centrálna banka sa na rozdiel od FED-u nepoháňa so začatím kvantitatívneho sprísňovania, čím zaisťuje záujem o úvery v eurách. Pripomeňme: Gazprom vydal 13. novembra euroobligácie v hodnote 1 miliardy eur na päť rokov s ročným výnosom 2,95 %.

Teraz sa rovnako riadilo ministerstvo financií a umiestnilo eurobondy v rovnakom objeme ako Gazprom, ale na lehotu 7 rokov s ročným výnosom 3%. Spoliehanie sa na európskych investorov bolo celkom oprávnené: dopyt po ruských papieroch prevýšil ponuku.

“Nehľadiac na vysokú volatilitu trhu a zložitú politickú situáciu sa umiestnenie stretlo so živou odozvou európskych investorov, pričom  investori z Veľkej Británie kúpili väčšinu emisií, 55%,” uviedol Andrej Solovjov, vedúci správy trhov úverového kapitálu investičnej spoločnosti VTB Capital, jeden z organizátorov akcie.

Podľa údajov VTB Capital kúpili investori z USA len 3% nových ruských štátnych dlhopisov. Tieto výsledky svedčia okrem iného aj o absolútne nezmyselnosti možných sankcií Washingtonu, ktoré majú zakázať americkým súkromným investorom nákup ruských dlhopisov.

Alexandr Lesnych (Názor autora sa nemusí zhodovať s názorom redakcie)

HSP, 1. 12. 2018, Sputnik