13.4.2020 10:56:54

„Historická dohoda“. OPEC+ konečne dosiahla finálnu dohodu

Sídlo OPEC (Viedeň)
Sídlo OPEC (Viedeň)
(foto: TASR/AP-Hans Punz)


Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC+) dosiahla v nedeľu konečnú dohodu o rope. Na Twitteri o tom informoval kuvajtský minister ropy  Khalid al-Fadhil. (HSP)Dotyčný minister označil novú dohodu za historickú. Poznamenal tiež, že pokles produkcie bude od 1. mája predstavovať takmer desať miliónov barelov denne.

Iránske ministerstvo ropy uviedlo, že členovia aliancie sa dohodli na znížení o 9,7 milióna barelov za obdobie máj-jún. Okrem toho Mexiko, kvôli ktorému OPEC+ skôr nemohol dohodu dokončiť, potvrdilo svoju účasť v nej.

Ako už bolo uvedené skôr, Mexico zníži produkciu o 100 tisíc barelov a Spojené štáty americké o 300 tisíc, aby kompenzovali záväzky mexickej strany. Zároveň však nie sú zatiaľ k dispozícii bližšie podrobnosti o ďalšom znižovaní produkcie v Mexiku po júni. Kuvajtský minister zdôraznil, že strany o tomto probléme zatiaľ nediskutovali.

Celkovo OPEC očakáva, že produkcia od začiatku mája klesne zo súčasnej úrovne o 19 miliónov barelov denne. Zohľadňuje to aj ďalších producentov ropy, vrátane Spojených štátov, Kanady a Nórska, dodal zdroj.

 

Nová dohoda

Začiatkom marca sa OPEC + nedokázala dohodnúť ani na predĺžení dohody, ani na zmene parametrov pre produkciu ropy.

Keď bolo známe, že záväzky všetkých členov aliancie budú s účinnosťou od 1. apríla zrušené, Saudská Arábia oznámila zvýšenie produkcie a zníženie ceny ropy. To však okamžite znamenalo zníženie kotácie ropy.

Následne strany začali rokovania o uzatvorení novej dohody. Ako už skôr povedal ruský minister energetiky Alexander Novak, na dohode sa zúčastní 23 štátov.

 

Novak o snahe Rijádu vytlačiť RF z ropného trhu

Pokusy Rijádu o vytlačenie Moskvy z trhu s ropou boli už spočiatku odsúdené na neúspech, uviedol minister energetiky Alexander Novak. V tejto súvislosti minister dodal, že Rusko produkuje konkurencieschopné výrobky a disponuje diverzifikovanými trasami na predaj surovín.

Novak takisto označil kroky Saudskej Arábie na trhu s ropou za iracionálne. Šéf ministerstva energetiky vysvetlil, že Rijád zvýšil ťažbu počas poklesu dopytu, ktorá bola spôsobená situáciou s koronavírusom. „Z hľadiska ekonomickej teórie je to dokonca iracionálne,“ zdôraznil minister.

Rovnako je presvedčený o tom, že sa dopyt po surovinách obnoví pomalšie, ako to bolo pred krízou. Na záver potom uistil, že ruské úrady budú schopné zvládnuť situáciu na trhu s ropou a obnoviť ekonomiku.

 

Rokovanie Putina, Trumpa a saudského kráľa

Ruský prezident Vladimir Putin, americký líder Donald Trump a kráľ Saudskej Arábie Salmán bin Abd al-Azíz viedli trojstranný telefónny rozhovor. Jednou z hlavných tém konverzácie bola nová dohoda OPEC +. Hlavy štátov túto dohodu podporili a zdôraznili význam tejto dohody.

Putin, Trump a Salmán ďalej diskutovali o aktuálnych otázkach zaistenia strategickej bezpečnosti a dohodli sa, že vo svojich kontaktoch budú pokračovať.

V neposlednom rade Putin s Trumpom viedli zvláštny dvojstranný rozhovor a vymenili si názory na situáciu na trhu s ropou. Počas rozhovoru Putin zablahoželal Trumpovi a americkým kresťanom k Veľkej noci.

 

Veľké ropné prímerie: čo bude ďalej?

Dohoda o znížení ťažby uzavretá na summite OPEC + nedokáže kompenzovať pokles dopytu po rope kvôli koronavírusu, a teda aj jej schopnosť ovplyvniť obnovenie cien bude tiež obmedzená. Napokon bez tejto dohody by situácia na ropných trhoch bola ešte horšia, píše v úvode svojho komentára Ivan Danilov.

Vplyvná americká banka Goldman Sachs, na ktorú sa odvoláva britský denník The Guardian, uvádza: „Kríza koronavírusu zníži v apríli a máji denný dopyt o 19 miliónov“, takže odsúhlasenie zníženia ťažby, bude rovnako príliš malé a príliš oneskorené, než aby dokázalo zabrániť poklesu cien v najbližších týždňoch, až budú ropné nádrže plné.

Stojí za zmienku, že odhad amerických bankárov bol pomerne optimistický: ich výpočty vychádzali zo zníženia ťažby o 15 miliónov barelov a z predpokladu, že tvrdé karanténne opatrenia „prečiarknu“ iba 19 miliónov barelov dopytu, aj keď podľa iných výpočtov môže ísť aj o 20-25 miliónov barelov.

Dohoda OPEC + je, nehľadiac na rozsah a miesto v správach, nielen podpora dnešných cien a rozpočtových príjmov krajín vyvážajúcich ropu, ale aj zložitý kompromis zameraný do budúcnosti, teda do doby ekonomickej obnovy po skončení epidémie.

Práve týmto „zameraním do budúcnosti“ sa dá vysvetliť zdržanlivá reakcia trhu a mierne očakávania ohľadom rýchlej účinnosti opatrení dohodnutých v rámci OPEC + a podporených na summite G20: „Plán (OPEC +) môže stačiť na zabránenie ďalšieho poklesu cien, ale nestačí na začatie ich rastu,“ vyhlásil Marshal Steevs, analytik energetických trhov agentúry IHS Markit. Podľa jeho odhadu uverejneného americkým finančným portálom MarketWatch neznamená táto dohoda neúspech, ale nie je to tiež „žiadny všeliek“.

O tom, že dohoda OPEC + mieri do budúcna a nie do najbližších týždňov alebo mesiacov, svedčí hlavný bod úradného vyhlásenia urobeného po ukončení virtuálneho summitu:

„Účastníci stretnutia sa dohodli na znížení celkovej ťažby ropy o 10 miliónov barelov denne od 1. mája 2020 počas počiatočného dvojmesačného obdobia, ktoré sa končí 30. júna 2020. Počas nasledujúceho šesťmesačného obdobia, tj. od 1. júna 2020 do 31. decembra 2020, má celkové dohodnuté zníženie činiť 8,0 miliónov barelov denne. Potom má nasledovať 6,0 miliónov barelov denne na obdobie 16 mesiacov, tzn. od 1. januára 2021 do 1. mája 2022. Východiskovým ukazovateľom pre výpočty zníženia je ťažba ropy v októbri 2018 s výnimkou Saudskoarabského kráľovstva a Ruskej federácie s rovnakou základnou úrovňou 11,0 miliónov barelov denne. Dohoda má platiť do 30. apríla 2022, avšak jej prolongácia má byť prerokovaná v decembri 2021.“

Účastníci ropného trhu sa snažia presvedčiť o tom, že dnes nemajú pred sebou „mimoriadne zníženie“, ktoré má za cieľ záchranu ťažiarov pred krátkodobými problémami, ale práve vytvorenie dlhodobého deficitu na ropnom trhu. Tento deficit však bude „zaktivizovaný“ iba potom, čo sa spotreba priblíži k výške pred epidémiou.

Pripomeňme, že dohoda nemusela nadobudnúť platnosť, pretože zásadný postoj OPEC + spočíva v tom, že nikto nemôže získať „bezplatný lístok“ do radostnej ropnej budúcnosti.

Práve preto sa v definitívnom variante rezolúcie summitu uvádza, že akékoľvek zníženie ťažby nadobudne platnosť iba v prípade, že Mexiko bude súhlasiť so znížením ťažby o 400 tisíc barelov ropy denne.

Je to zásadná otázka, pretože ak jeden, aj keď nie najväčší, prevádzkovateľ ťažby ropy vystúpi z dohody, tá sa proste rozpadne: Saudská Arábia a Rusko kontrolujú spoločne niečo cez 20% svetovej ťažby ropy a nemôžu na seba brať všetko „zníženie“ sami, a aj keď sa zapojí USA, rovnako sa toto zníženie dotkne približne iba tretiny svetovej ťažby.

Uvedomuje si to väčšina krajín vyvážajúcich ropu, vrátane tých, pre ktorých bolo oficiálne podpísanie dohody OPEC + absolútne neprípustné z hľadiska vnútorných politických úvah.

Agentúra Reuters informuje napríklad o pozícii Osla k ropnej dohode: „Nórsko, najväčší prevádzkovateľ ťažby ropy v západnej Európe, urobilo v sobotu vyhlásenie, že stále ešte zvažuje možnosť zníženia ťažby, ak skupina OPEC + zrealizuje svoj plán. Povedala som na schôdzke, že Nórsko zváži jednostranné nórske zníženie ťažby ropy za podmienky dosiahnutia dohody medzi štátmi OPEC + o znížení ťažby, vyhlásila (ministerka ropy a energetiky Tina) Bruová.

Mexiko si môže dovoliť sabotovať dohodu OPEC +, pretože táto krajina je unikátny prípad svojho druhu medzi vývozcami ropy: každý rok (čo si vyžaduje isté výdavky) „poistí“ na finančnom trhu svoj ročný vývoz ropy, preto môže ignorovať cenovú konjunktúru súvisiacu s epidémiou a cenovú vojnu iných výrobcov približne do konca tohto roka.

Mexiko ale nemôže ignorovať Donalda Trumpa, ktorý má mimoriadny záujem na tejto dohode. Viac než to, ako zdôrazňuje BBC, prezident USA (čo je veľká vzácnosť) je pripravený vziať na seba finančné straty južného suseda kvôli zníženiu ťažby ropy: Prezident USA Donald Trump vyhlásil, že ponúkol Mexiku pomoc, aby to zvládlo. Povedal, že USA znížia ťažbu a Mexiko im to neskôr „vynahradí“. Dodal, že si nie je istý tým, že sa dohoda uskutoční. „Pracujeme na tom. Myslím, že to nakoniec vyjde“, povedal.

Dohoda OPEC + mohla byť ešte zmarená minimálne v tom prípade, ak by bol „mexický návrh“ Bieleho domu neprijateľný buď pre mexickú vládu, alebo pre ostatných členov OPEC +.

Za osobitnú zmienku stojí, že neúčasť USA v oficiálnej dohode OPEC + nepomôže americkým bridlicovým spoločnostiam, pričom práve kvôli tomu, že výška zníženie ťažby zo strany OPEC + bolo stanovená práve tak, aby nedošlo ku katastrofálnemu pádu, ale aby zostalo na úrovni, ktorá zničí americké bridlicové spoločnosti. Americký minister energetiky Dan Brouillette sa v piatok priznal:

„Podľa nášho odhadu sa ťažba v USA zníži ku koncu roka o takmer dva milióny barelov denne. Niektoré odhady predpokladajú ešte viac, napríklad až 3 milióny barelov denne.“

Možno, že pre Američanov to bude ľahšie vďaka ilúzii, že toto zníženie podnikol „trh“ a nie OPEC, +, lenže následky to bude mať rovnaké. Avšak ďalšiu evolúciu cien ropy majú v rukách predsa len tí, ktorí dnes bojujú s epidémiou: čím rýchlejšie skončí, tým rýchlejšie sa obnovia ceny, aj keď určitú úlohu môže zohrať tvrdohlavosť mexickej vlády. Ale to, čo mohli urobiť členovia veľkej ropnej aliancie vo formáte OPEC +, už bolo urobené a výsledok je možné považovať za veľký úspech svetovej ropnej diplomacie.

 

HSP/Sputnik