14.11.2018 10:17:06

Expert: Vylúčenie Iránu zo SWIFT-u “urýchli globálnu dedolarizáciu”

Pokiaľ bude Irán umiestnený na čiernu listinu finančného systému SWIFT, aby poslúžil ako varovanie pre nepriateľov vo Washingtone, urýchli to dedolarizáciu, povedal burzový maklér Max Keiser pre televíznu stanicu RT. SWIFT, systém, ktorý zaisťuje prevody platieb cez hranice medzi 11 000 finančnými inštitúciami vo viac než 200 krajinách po celom svete, pozastavil služby od pondelka pre niekoľko iránskych bánk vrátane Iránskej centrálnej banky.

Toto rozhodnutie bolo urobené ako výsledok tlaku zo strany USA a bolo americkým ministrom financií popísané ako “správne rozhodnutie na ochranu integrity medzinárodného finančného systému”.

“USA záhadne chcú urýchliť globálnu dedolarizáciu za pomoci používania SWIFT-u ako zbrane,” povedal Keiser.

“Aké to bude mať na globálnej úrovni dôsledky je jasné. Rusko a Čína vyvíjajú alternatívu SWIFT-u a spolu s tým nakupujú stovky ton zlata, aby tým vystúpili z amerického zovretia. Toto urýchli globálnu dedolarizáciu.”

Rusko počas posledných rokov prudko zvýšilo svoje zásoby zlata – v čase, keď sa vzťahy medzi Moskvou a Washingtonom zhoršovali. Rusko tiež znížilo množstvo držaného amerického dlhu z marcovej úrovne 96 miliárd na májovú úroveň 14,9 miliardy dolárov.

Nehľadiac na následky pre dolár v dlhodobej perspektíve, Irán teraz čelí drastickejším problémom v krátkodobej perspektíve. Bez prístupu k SWIFT-u krajina nemôže platiť za import či prijímať peniaze za export.

“Irán musí konať rozumne a začať hromadiť zlato alebo Bitcoin, ak sa chce vyhnúť najhoršiemu výpadku,” povedal Keiser pre RT.

“Už múdro uzatvára bilaterálne energetické dohody mimo dolárový systém, potrebuje ale pridať hodnotu svojej mene za pomoci zlatých rezerv a Bitcoinov”.

HSP, 14. 11. 2018, Sputnik