02.8.2016 15:11:04

Zvolenčania v Breste

 

Členovia Zvolenského klubu Arbat spolu s Oblastnou organizáciou SZPB zo Zvolena sa v júni zúčastnili zájazdu do bieloruského Brestu, aby si pripomenuli 75. výročie napadnutia ZSSR hitlerovským Nemeckom. 22. jún je totiž  "Dňom spomienky – dňom žiaľu".

 

Veľkým zážitkom pre nás bolo vidieť tisíce ľudí nielen z mesta Brest, ale pricestovali aj z Kazachstanu, Murmanska, Ukrajiny... malé deti, školáci s rodičmi so smútkom kráčali po pevnosti Brestu, kde cestu lemovali zapálené sviečky a pod pamätníkom do vchodu pevnosti, ktorý predstavuje obrovskú zástavu z vyrazenou hviezdou /železobetónový kolos/ sa ozýva hlas Levitana a pieseň Vstavaj strana ogromnaja... a to všetko za zvukov striel, lietadiel, delostreleckej paľby.

Spomienkové stretnutie priamych účastníkov 2. svetovej vojny začalo ráno o 4. hodine ešte za tmy. Program a kladenie vencov trvalo do brieždenia a potom sa všetci presunuli na bojisko, kde 1300 členov vojenských klubov predvádzalo najprv predvečer 21. 6. 1941 a ráno 22. 6. 1941 útok na pevnosť, nálety lietadiel, jazdu na koňoch, streľbu, ranených, padlých ...

V pevnosti sme si prezreli aj tunajšie múzeum, prekrásne čisté celé nádvorie pevnosti, obrovské sochy Odvaha a Smäd, pravoslávny chrám. ktorý bol úplne zničený počas vojny. Po obede sme si pozreli krásne mesto Brest. Dňa 12. 7. 2016 na stretnutí Klubu Arbat sme si prezreli fotky zo zájazdu, porozprávali si zážitky a oboznámili sa s plánom na najbližšie obdobie.

Viera Nociarová, Zvolen