04.8.2012 10:55:06

Zrenovovali unikátny zámok

Konkrétne ide o Michajlovský palác v Sankt Peterburgu, do rekonštrukcie ktorého štát vložil 800 miliónov rubľov, oznámil premiér Vladimír Putin.
Po desaťročnej práci teda zámok získalo Ruské múzeum, ktoré je najväčším múzeom štátu.
- V jeho zbierkach sa nachádza okolo 400 tisíc exponátov. Experti tvrdia, že je to päťkrát viac ako má Treťjakovská galéria, povedal Putin počas prehliadky „Inžinernogo“ (ženijného) zámku, ktorý je filiálom Ruského múzea.
Riaditeľ Ruského múzea Vladimír Gusev oznámil, že vynovené sú prakticky všetky palácové miestnosti. Mimochodom, slávnostná Georgievská sála bola zrenovovaná do prapôvodnej podoby s pomocou pravého talianskeho mramoru rôznych odtieňov.
Michajlovský palác bol postavený na konci 17. storočia na príkaz Pavla I. podľa stredovekej rytierskej pevnosti a slúžil útočišťom maltézskym rytierom. Vražda imperátora však zanechala na jeho povesti negatívne stopy a palác upadol na dlhý čas do zabudnutia. Z rozhodnutia Nikolaja I. bol odovzdaný ženijnému učilišťu. Cez Veľkú vlasteneckú vojnu bol vážne poškodený, na východnú časť padla letecká bomba. V roku 1994 sa Michajlovský palác stal súčasťou Ruského múzea a v jeho priestoroch sa rozmiestnila galéria portrétov.
Podľa dni.ru, 21. február 2010