04.8.2012 10:55:06

Zomrel Richard Steits, autor kníh o Rusku a ZSSR

Tento americký vedec, historik a spisovateľ, autor radu kníh a vedeckých prác o kultúre v dorevolučnom Rusku a ZSSR zomrel minulú nedeľu vo veku 79 rokov v Helsinkách, kde pripravoval ďalšiu zo svojich vedeckých prác. Jeho syn povedal, že otec mal rakovinu.
Profesor histórie na Georgetownskej univerzite R. Steits sa vždy usiloval nájsť v dejinách niečo neznáme, napísali noviny New York Times a dodali, že tento vedec zasvätil svoj život spoznávaniu masovej kultúry v dorevolučnom Rusku. V roku 1968 napr. obhájil doktorskú dizertáciu, v ktorej sa zameral na obraz ruských žien za vlády cára Alexandra II.
Za celé jeho dielo spomeňme aspoň monografie „Ženské oslobodenecké hunitie v Rusku. Feminizmus, nihilizmus a boľševizmus 1860 – 1930“ (1978), „Revolučné túžby“ (1989), „Ruska popkultúra“ (1992) a „Nevoľníctvo, spoločnosť a umenie v cárskom Rusku“ (2005). R. Steits sa tiež podieľal na vytvorení učebnice „História Ruska: Ľudia, legendy, udalosti a pohyby“ (2004).
- Práce R. Steitsa boli výnimočné, vydarené nielen svojim štýlom, ale aj úrovňou vedomostí. Zaoberal sa témami, ktorých sa pred ním nikto ani len nedotýkal, ocenil ho kolega profesor ruskej histórie Kolumbijskej univerzity Richard S. Wortman.
R. Steits dosiahol úspech i v prekladateľskej činnosti, keď do angličtiny preložil a vydal trojdielne dielo o ruskej revolúcii, ktoré začiatkom 20. storočia napísal politik, historik a publicista Pavel Miljukov.
Podľa RIA Novosti, 13. marec 2010