04.8.2012 10:55:06

Zomrel režisér Vladimír Jakovlevič Motyľ

Podľa herečky a režisérky Natálie Bondarčukovej Motyľ bol najväčším režisérom 20. a 21. storočia. Vraj iba on dokázal to neskutočné – nafilmovať dielo, na ktoré sa dá aj pozerať a pritom stále ostať v rovine kultúry a umenia.
Vladimír Motyľ sa dožil 83 rokov a prakticky celú svoju umeleckú dráhu spojil s historickými dielami. Podľa kolegov Motyľ sa tak rozumel histórii, že i sám patril nie do nášho, ani do 20., ale až do 19. storočia. Do tohto, podľa Bondarčukovej, "zlatého veku" patril svojou nekompromisnosťou, cťou a službou umeniu, svojim vzťahom k spracúvanej téme a „materiálu“.
Na Slovensku by sme z jeho diela mohli poznať filmy Biele slnko púšte, Žeňa, Žeňočka i „kaťuša“ a možno aj Hviezda zajatého šťastia.
x x x
Úprimnú sústrasť blízkym a priateľom Vladimíra Motyľa vyjadril aj bieloruský prezident A. Lukašenko. Podľa jeho slov – Vladimír Jakovlevič vstúpil do filmového umenia ako veľký režisér a scenárista, obdarený úžasným talentom a obrovskou mierou profesionalizmu. Jeho filmy sa stali sovietskou i svetovou klasikou. Úchvatnou dejovou líniou, duchom, čistotou a hĺbkou ľudských citov si získali milióny divákov.
Podľa RIA Novosti, 22. februára 2010