12.9.2018 11:32:39

Zodpovednosť Američanov za dieru v „Sojuze“ je prioritnou verziou

Dieru do kozmickej lode „Sojuz MS-09“ mohli navŕtať americkí astronauti, aby predčasne dostali na Zem kolegu, ktorý ochorel. Na túto verziu sa Roskosmos pozerá ako na prioritnú, informujú médiá.

Mimoriadna evakuácia by umožnila astronautovi pokračovať v liečbe na Zemi a pri vstupe do atmosféry by obytný odsek, kde sa našla diera, zhorel, uvádzajú noviny Kommersant s odvolaním sa na informovaný zdroj.

Ak by sa posádka musela vrátiť kvôli chorobe Američana, USA by museli zaplatiť za novú kozmickú stanicu.

Ruská strana požiadala NASA o údaje videoregistrátorov a ich lekárske údaje. Zdroj Kommersantu predpokladá, že táto situácia sa bude posudzovať počas stretnutia hlavy Roskosmosu Dmitrija Rogozina a hlavy NASA Jima Brindenstineho 11. októbra.

Zdroj tvrdí, že špecialisti považujú za málo pravdepodobný výrobný brak alebo ležérnosť pri stavbe lode. „Preskúmaním charakteru poškodenia dospeli k záveru, že diera vznikla nie na prvý pokus – vidieť okolo nej niekoľko bodov, vytvorených v následku sekundárneho dotyku vrtáka. Vyšetrovatelia predpokladajú, že sa to mohlo diať kvôli tomu, že vŕtačka nemala doraz (nebola pod tlakom), čo je charakteristické pre práce v beztiažovom stave,“ píšu noviny.

No a keďže vstup do lode je možný len s povolením jej ruského veliteľa, špecialisti nevylučujú možnosť nepovoleného vstupu Američanov.

Roskosmos na to tvrdí: „My sa zdržíme vyjadrení do vyhlásenia výsledkov práce špeciálnej komisie,“ povedal oficiálny predstaviteľ Roskosmosu Vladimír Ustimenko.

Podľa vz.ru, 12. 9. 2018