25.9.2018 14:31:07

Zmýlili sa. Rakúske médiá vyhodnotili nové americké sankcie

Nákup ruských zbrojných systémov, podľa neokonzervatívcov v Spojených štátoch, je “zlo, ktoré musí byť potrestané”, píše Contra Magazin. Presne tým sa Washington začal zaoberať a v týchto dňoch vyhlásil, že ukladá sankcie voči Pekingu za vojenské obchody s Moskvou.

Postupy Spojených štátov však mali opačný účinok a teraz Rusko a Čína budú ďalej rozširovať spoluprácu a vytvárať protiváhu voči americkému bloku”, presvedčený je novinár.

V okamihu samotného vyvrcholenia obchodného konfliktu s Pekingom Washington oznámil zavedenie sankcií proti odboru prípravy vojsk a zabezpečenia Ústredného vojenského výboru ČĽR, aby “potrestal” Čínu za nedávny nákup ruských stíhacích lietadiel a protilietadlových raketových komplexov, píše Contra Magazin.

“Akvizícia ruských zbrojných systémov, domnievajú sa neokonzervatívci, je zlo, a preto musí byť potrestané sankciami. Podľa ich názoru by nemalo dochádzať k tomu, aby sa nejaká krajina dokázala chrániť pred potenciálnymi útokmi Spojených štátov, “vysvetľuje autor článku Marco Maier.

Ako sa dalo čakať, pokračuje Maier, Peking “sa dostal do varu” a teraz chce “začať protiútok.

“Čínska strana je silne rozhorčená spomínanými neodôvodnenými činmi zo strany USA,” zdôraznil hovorca čínskeho ministerstva zahraničia Keng Šuang. “Pevne trváme na tom, aby americká strana okamžite napravila svoju chybu a zrušila takzvané sankcie. V opačnom prípade budú musieť USA niesť zodpovednosť za svoje činy.”

Pokiaľ ide o ďalšie momenty rusko-čínskych vzťahov, podľa Keng Šuanga Čína bude naďalej spolupracovať s Ruskom, aby strategické partnerstvo dosiahlo novú úroveň, podotýka novinár Contra Magazin.

“Ako je vidieť, akcie USA mali opačný účinok, a teraz Rusko a Čína budú ďalej rozširovať spoluprácu a vytvárať protiváhu voči americkému bloku, ktorý slúži len záujmom establishmentu a západnej finančnej oligarchie,” je presvedčený autor článku Marco Maier.

HSP, 25. 9. 2018, Sputnik