04.8.2012 10:55:06

Zmeny teploty na Zemi o 100 rokov

MOSKVA, 30. mája – RIA Novosti. Teplota na Zemi v najbližších 100 rokov môže stúpnuť o 1,4 – 4 stupne Celzia. Oznámil to riaditeľ Inštitútu globálnej klímy a ekológie, akademik Jurij Izraeľ.

Za posledných 100 rokov došlo na severnej pologuli ku globálnemu otepleniu, ktoré dosiahlo 0,76 stupňov Celzia.

Podľa slov akademika, také oteplenie môže mať negatívne, ako aj pozitívne dopady. Ako negatívne dopady uviedol suchá, záplavy a cyklóny.

Keď hovorili o dôsledkoch pre Rusko, ktorého väčšia časť územia sa nachádza v zóne večne zamrznutej pôdy, J. Izraeľ poznamenal, že pozitívne dôsledky oteplenia sa môžu prejaviť v oblasti vykurovania a predĺženia vegetačného obdobia. Avšak podľa názoru mnohých expertov, negatívnych dôsledkov je oveľa viac, povedal J. Izraeľ

Napríklad podľa jeho slov pri zvýšení teploty dokonca o dva stupne, existuje hrozba vymierania 20 – 30 % zvierat a rastlín. Tiež oznámil, zmeny klímy vedú k zmenám v oblasti biológie, tam sa objavujú cudzorodé rastliny a zvieratá

„Komár, ktorý je nositeľom malárie nie v Moskve žiadnou novinkou, je to jeden negatívny dôsledok zmeny klímy,“ povedal riaditeľ oddelenia Ministerstva prírody Ruskej federácie Alexander Iškov a dodal, že ak sa prognózujú možné dôsledky zmeny klímy, do úvahy treba brať biologické posuny.