17.12.2018 08:13:13

Zmenil sa dátum útoku na Doneck a Luhansk?

Ilja Alexandrov na portáli Politpuzzle píše o tom, že rozviedka Donecka a Luhanska zaregistrovala príchod amerického podplukovníka Erika Adamsa do Mariupolu. Adams je súčasťou americkej misie na Ukrajine. 

Podľa slov Danila Beznosova, hovorcu tlačovej služby ozbrojených síl Doneckej republiky, podplukovník Erik Adams uskutočnil v Mariupole stretnutie s ukrajinskými veliteľmi. Sprevádzal ho Jevgenij Mojsjuk, ukrajinský veliteľ operatívno taktickej skupiny Vostok. Americký podplukovník konzultoval s ukrajinskými veliteľmi raketových a delostreleckých jednotiek a takisto s veliteľsvom bataliónu Arrata.

Podľa doneckej rozviedky Adams priniesol so sebou zmenu rozkazov. Tie sa týkajú zmeny dátumu ukrajinského útoku voči Donbasu. Donecké a luhanské bojové sily sú totiž v stave plnej bojovej pohotovosti a prípadný útok ukrajinských jednotiek by mohol priniesť obrovské straty, čo by malo negatívny vplyv nielen na ukrajinské bojové sily, ale prinieslo by to so sebou aj turbulencie na ukrajinskej politickej scéne.

Ukrajinský analytik Taras Čornovil už pred niekoľkými dňami informoval, že na ruskej strane ukrajinskej hranice sa skoncetrovala silná a mobilná tanková skupina ruskej armády, ktorá je pripravená obsadiť Mariupol a Berdjansk. Podľa Tarasa Čornovila ak by sa ukrajinské jednotky vyčerpali v boji s doneckými a luhanskými ozbrojenými silami, zmietol by ich následný ruský útok. 

O ukrajinských obavách z ruského útoku a informáciach o ruskej tankovej skupine písal bližšie takisto portál Politpuzzle. Kyjevskí experti došli k názoru, že Rusko vypracovalo útok na Mariupol a Berdjansk ešte pred incidentom v Kerčenskom prielive a podľa ukrajinských expertov Rusi sú pripravení viesť masívne bojové operácie, ktoré sa možu niesť v znamení vysokých strát.

Podľa Tarasa Čornovila sa ukrajinský prezident Porošenko o prípravách Ruska dozvedel, reagoval vyhlásením stanného práva, čo bolo správne. Čornovil takisto informoval, že na Krym priletelo niekoľko desiatok ruských bojových lietadiel a v plnej pohotovosti je 7. výsadková divízia, ktorú presunuli Rusi z oblasti Tarnopolu, zaktivizovala sa aj ruská Čiernomorská flotila, vrátane ponoriek. 

HSP, 17. 12. 2018