04.3.2021 11:50:30

Zmena v pätici najsilnejších armád sveta

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
(foto: AM)


Dňa 20. februára časopis National Interest predstavil päť najsilnejších armád sveta v roku 2020. Zdôvodnením zostavovateľov ratingu sa stali slová, že to, čo robí jednu armádu „mohutnou“ nemusí byť ničím pre životaschopnosť inej. (armadnymagazin.sk)Na prvých troch miestach v podstate niet žiadneho prekvapenia, nakoľko ich obsadili armády USA, Ruska a Číny. Na ďalších dvoch sú ázijské armády a to Indie a Japonska.

Na čele rebríčka sú ozbrojené sily USA so zdôvodnením, že majú najvyšší obranný rozpočet, rozsiahlu vojenskú infraštruktúru a značný počet vojsk. Potenciál US Army treba vnímať aj v súvislosti s mohutným obranným priemyslom, vrátane leteckého a existencie niekoľkých skupín lietadlových lodí, uvádza sa v NI.

Druhé miesto špecialisti prisúdili Rusku, pričom sa zmieňujú o aktívne rozvíjajúcom sa vojenskom námorníctve.Očakáva sa, že v roku 2021 dodá Rusku rad predností nová generácia strategických ponoriek a hladinových plavidiel s krídlatými raketami.

Druhým príznakom, ktorý si NI všíma je rastúca sila modernizovaných korviet a aj iných malých plavidiel pobrežnej obrany. Toto je zaujímavé aj pre nás, nakoľko sa to dotýka aj blízkeho Čierneho, Baltického a Stredozemného mora. Zaujímavé je tiež konštatovanie špecialistov, že ruská armáda je v porovnaní s US Army silnejšia vo všetkých kategóriách pozemných síl, okrem obrnenej techniky.

Na treťom mieste sa nachádza armáda ČĽR, ktorá pokračuje v dlhodobých rozsiahlych investíciách do všetkých svojich vojenských odvetví. Peking má druhý najvyšší vojenský rozpočet a najrozsiahlejšie zálohy občanov hodiacich sa na vojenskú službu. Čína v súčasnosti realizuje niekoľko ambicióznych programov nákupu výzbroje pre najbližšie desaťročia: vytvorenie vlastných útočných skupín lietadlových lodí, vlastného parku najmodernejších bombardérov a stíhačov 6. generácie.

Bez ohľadu na relatívne neveľký obranný rozpočet a chýbajúce množstvá vlastnej vojenskej produkcie štvrté miesto patrí Indii. A to z dôvodu jej obrovského množstva obyvateľov a úctyhodného počtu ľudských záloh. Indickú armádu na štvrté miesto posúva aj obrovský park tankov, rozsiahla pobrežná obrana a solídna kvantita delostrelectva. Napriek tomu, že India je hlavne importérom vojenskej techniky, nedávno si vybudovala základy vlastného obranného priemyslu.

Piate miesto patrí Japonsku, ktoré z ratingu piatich najsilnejších armád sveta minulý rok po prvýkrát odsunulo Francúzsko. Tokio podporuje silné vojenské vzdušné sily a v určitých kategóriách aj svoje vojenské námorníctvo. V globálnom ratingu je Japonsko poškodené relatívnym nedostatkom pozemných síl.

Obecne si National Interest všíma aj vzťahovú situáciu Ruska a NATO. Konštatuje, že v decembri 2020 sa ich vzťah dostal do takého napätia, že akákoľvek nesprávne pochopená udalosť sa môže stať pôvodom „náhodnej vojny“. Špecialisti tiež poukazujú na bezpečnosť európskeho kontinentu, ktorá je vraj najhoršia za ostatných 30 rokov. Je to aj z dôvodu, že vojenské sily Ruska a NATO sú pri sebe najtesnejšie v dejinách, čo hrozí potenciálne nebezpečnými situáciami.


Vladimír Mikunda podľa iz.ru