13.10.2020 18:42:44

Zelenskyj vyzval NATO, aby prijalo Ukrajinu do svojich radov

Na zábere prezident Ukrajiny diskutuje s reportérom BBC
Na zábere prezident Ukrajiny diskutuje s reportérom BBC
(foto: BBC)


Súčasné ukrajinské vedenie už dávnejšie nabralo kurz na konfrontáciu s Ruskom a  členstvo v euroatlantických štruktúrach. V rozhovore pre BBC prezident Volodymyr Zelenskyj otvorene vyzval NATO, aby umožnilo Ukrajine členstvo v aliancii. Podotkol, že je to jediná šanca, ako zachrániť Ukrajinu, a medzi riadkami naznačil, že by v tomto prípade Kyjev bol spoľahlivým partnerom NATO v konfrontácii s Moskvou. (zemavek.sk)

 Áno, je to pravda, že máme silnú armádu, v ktorej je 200 tisíc mužov, obnovujeme aj vojenskú techniku. Ale je to veľmi málo. Jedinou šancou je, a to prízvukujem pre Spojené štáty a členské krajiny EÚ, ak nechcete stratiť Ukrajinu, že nás musia podporovať. A členstvo v NATO bude vážnym signálom pre Rusko a serióznou podporou, zdôraznil.

Zelenskyj predviedol pozoruhodnú „meditáciu“, keď podotkol, že „nechce fantazírovať“, ale medzitým uviedol dosť „fantastické veci.“ „Vojnu medzi Ruskom a Ukrajinou tiež predtým považovali za fantastiku. Nikto neveril, že sa to môže stať. Mali sme spoločné rodiny. Krajiny žili v tesnom susedstve, vážili sa navzájom… Preto, ak niekto hovorí, že NATO je to fantastika, nuž, uvidíme,“ podotkol.

Takto znova zopakoval šírené v USA a EÚ fantazmagórie, že sa v súčasnosti koná vojna medzi Ruskom a Ukrajinou. Odmieta uznať, že Donbas je vnútorný ukrajinský konflikt a Rusko sa na ňom nezúčastňuje. Ako v prípade všetkých rusofóbnych mýtov (Skripaľovci, Navaľnyj, americké voľby, útoky hakerov atď.) neuviedol ani jeden najmenší dôkaz, že aspoň niektorá ruská vojenská jednotka bojuje na donbaskom fronte. Ale ukrajinská propaganda a súčasné vedenie krajiny ochotne rozprávajú bájky, že ruská armáda bojuje na strane Doneckej a Luhanskej republiky. Na oboch stranách bojujú žoldnieri z celého sveta. V tom je úplná parita. Ale ruská armáda na Donbase nebojuje…

V tejto súvislosti treba pripomenúť, že pred mesiacom Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že Ozbrojené sily Ukrajiny majú rýchlejšie realizovať reformy za účelom získania Akčného plánu ohľadom členstva v NATO. Ukrajinská armáda už niekoľko rokov prechádza na štandardy Severoatlantickej aliancie. Oficiálny Kyjev chce do NATO. Možno by mal pozisťovať, či jeho zbožné želanie zdieľa aj ukrajinský ľud…


 

Zdroje:

1 Володимир Зеленський: якщо не закінчу війну, потрібна інша людина, BBC, 12.10.2020

2 https://www.bbc.com/ukrainian/features-54453711


Eugen Rusnák (zemavek.sk)