24.3.2020 15:33:02

Zdroj pre Bloomberg: Putin nie je človek, ktorý sa vzdáva, dokonca ani v prípade, ak boj zapríčiní značné straty

Prezident Ruskej federácie
Prezident Ruskej federácie
(foto: Sputnik/Evgeny Biyatov)


Svetové médiá a analytici stále komentujú situáciu na svetových finančných trhoch, cenu ropy a konflikt v trojuholníku Saudská Arábia – Rusko – USA, ktorý vznikol kvôli sporom o rozsahu ťažby ropy a jej cene. (HSP)

 Napríklad, Bloomberg uvádza, že ruský prezident Vladimír Putin neustúpi nátlaku a vydieraniu zo strany Saudskej Arábie, ktorá sa postarala o totálny pokles cien ropy. Prízvukuje, že Moskva nemieni ustupovať, má situáciu pevne pod kontrolou. Odvoláva sa pritom na zdroje z Kremľa.

Bloomberg podotýka, že jeho zdroje, ktoré sú oboznámené s plánmi ruskej vlády, svorne tvrdia, že ani cena ropy nižšia, ako 20 dolárov za barel, nedonúti vedenie krajiny, aby zmenilo svoju pozíciu.

V Kremli sú presvedčení, že dokážu vyhrať aj túto ropnú vojnu, ktorú vyprovokovali Saudi, pretože Rusko vopred vytvorilo dostatočné ropné rezervy, ktoré napomôžu zvládnuť krízu. Podľa Bloombergu Moskva síce nečakala, že Rijád vyhlási cenovú vojnu, ale je presvedčená, že vydrží dlhšie, ako Saudská Arábia.

Odvoláva sa na jedného z ruských expertov, ktorý prízvukuje, že „Putin je známy tým, že neustúpi nátlaku. Viac razy dokázal, že je vždy pripravený čeliť tvrdej konkurencii, aby ochránil národné záujmy a zachoval svoj politický imidž silného človeka,“ cituje ho Blomberg 

Poukazuje na to, že tri vysoko postavené zdroje tvrdia, že po dvoch desaťročiach vládnutia ruský prezident má dostatok skúseností, aby zvládol súčasnú krízu a ochránil Rusko.

„Putin nie je ten človek, ktorý sa vzdáva, dokonca ani v prípade, ak boj zapríčiní značné straty,“ cituje Bloomberg jeden zo svojich zdrojov.

Cituje tiež amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý zdôraznil, že súčasná situácia na ropnom trhu bude „ničivá pre Rusko“, a podotkol, že je pripravený sa zamiešať do ropnej vojny. Bloomberg však zdôrazňuje, že správy o možných sankciách Washingtonu voči Rusku a iné vyhrážky Moskvu nijako nevystrašili a pokračuje vo svojej politike.

Eugen Rusnák (HSP)