14.2.2020 11:43:51

Zbrojné preteky: Pre ruské stíhačky MiG-41 vyrobia superďalekonosné rakety

Ilustračná fotografia zobrazuje MIG-31
Ilustračná fotografia zobrazuje MIG-31
(foto: Sputnik/Vitaliy Ankov)


Hyperzvukové preteky naberajú na obrátkach, hlavne USA, Rusko a Čína pripravujú nove modely a snažia sa získať prevahu na oblohe. Kým pred rokmi v tejto oblasti súperili väčšinou ruskí a americkí konštruktéri, v súčasnosti konkurenciu sa im snažia robiť aj Číňania. V Rusku pre novú stíhačku MiG-41 a pre existujúce lietadlo MiG-31 rozpracovali raketový komplex ďalekonosného zachytenia. (HSP)Ruský denník Izvestija odvolávajúc sa na svoje zdroje uvádza, že „nové zbrane premenia tieto stíhačky na zabijakov hyperzvukových rakiet“. Autori článku poukazujú na to, že tieto rakety triedy „vzduch – vzduch“ budú mať rozdeľujúcu sa bojovú časť. Za jedného z kandidátov na úlohu hlavných blokov odborníci označujú perspektívnu leteckú raketu stredného doletu K-77M.

Odborníci tvrdia, že sa diaľka doletu novej rakety zvýši. Žiadne konkrétne údaje však neprezrádzajú: niet sa čomu čudovať, veď ide o tajný perspektívny projekt. V lete pred dvoma rokmi však generálny riaditeľ ruskej korporácie na výrobu lietadiel „MiG“ Iľja Tarasenko vyhlásil, že MiG-41 nie je mýtický projekt, ale reálny a avizoval, že onedlho koncepcia nového lietadla bude prezentovaná verejnosti.

Prednedávnom velenie amerického vojenského letectva odmietlo realizáciu čiastočne podobného projektu – Hypersonic Conventional Strike Weapon. Ako uviedol Defense News, odvolávajúc sa na zástupkyňu amerického vojenského letectva Ann Stefanekovú, toto rozhodnutie nie je spojené s technickými problémami, ale s rozpočtovými obmedzeniami.

Spoločnosť Lockheed Martin Corporation v rámci svojho programu vyvinula nadzvukovú muníciu s nejadrovou hlavicou, ktorá bola navrhnutá na spustenie zo strategického bombardéra Stratofortress B-52. Predpokladalo sa, že model týchto zbraní dosiahne stav počiatočnej bojovej pohotovosti vo fiškálnom roku 2022. Po ukončení HCSW (Hypersonic Conventional Strike Weapon) sa všetko úsilie sústredí na program ARRW (Air Launched Rapid Response Weapon), ktorý zahŕňa vytvorenie systému s jedinečným dizajnom pre plachtiace lietadlo. Kontrakt na tieto práce podpísal Pentagon so spoločnosťou Lockheed Martin začiatkom decembra minulého roka.

Eugen Rusnák (HSP)