04.8.2012 10:55:06

Zatulin dal Ukrajine ultimátum na vstup do Colnej únie

Poslanec ruskej Dumy a bývalý podpredseda parlamentného výboru k otázkam SNŠ Konstantin Zatulin vyhlásil, že Rusko nezníži Ukrajine cenu plynu pokiaľ tá nevstúpi do Colnej únie.
Agentúra Rosbalt uvádza, že Zatulin nepovažuje plyn za nátlakový prostriedok Ruska voči Ukrajine.
- Načo hovoriť o nátlakových nástrojoch?... Ešte som, napríklad, nepočul, že idete znížiť cenu ukrajinskej alebo poľskej slaniny pretože ju idete predať svojim priateľom v Rusku. Počuli ste niekedy niečo o tom, že Ukrajina nám niečo predáva za nižšiu cenu, ako to predáva iným krajinám?, - otvorene odhalil svoj vzťah k ukrajinskej pozícii pred pracovníkmi ukrajinského portálu „Glavkom“.
- Preto nechoďte a neproste aby ste získali plyn za nejakú osobitú cenu, nežiadajte, aby sa nestaval Severný i Južný prúd...“, odsekol ruský poslanec.
Pripomeňme, že 22. apríla 2011 minister zahraničných vecí Ukrajiny Konstantin Griščenko vyhlásil, že Ukrajina sa nechystá vstupovať do Colnej únie a ani o tom s Ruskom nerokuje.
Asi o týždeň na to predseda ukrajinskej vlády Nikolaj Azarov vyjadril presvedčenie, že „zotročujúca“ dohoda o dodávkach ruského plynu Ukrajine bude prehodnotená. Zníženie ceny plynu je fixnou ideou ukrajinského premiéra.
Podľa evrazia.org, 12. máj 2011