04.8.2012 10:55:06

Zásadné stanovisko Lavrova k Sýrii

Minister zahraničia Sergej Lavrov vyhlásil, že ruská strana nemieni nútiť prezidenta Sýrie Bašara Asada na odstúpenie, ani mu navrhovať azyl.
„Nikto ho do Moskvy nepozýva. Rozhodnúť si o tom musí samotný Asad. No a rozhodovať sa bude nie preto, že ho o to prosí niekto z Ruska, z Moskvy.
Mnohé západné hlavné mestá už o ňom hovoria, ako o vojnovom zločincovi. Vyhlasujú, že jeho miesto je v Haagu pred medzinárodným trestným tribunálom. Takže tí, čo to vyhlasujú, mali by mu tiež vysvetliť, aké má možnosti. Nie my. No a predovšetkým to najhlavnejšie, rozhodovať o tom aj tak musí len sýrsky národ“, cituje ruského ministra agentúra Rosbalt.
Lavrov zároveň skritizoval sýrske úrady, čím dal najavo, že Rusko, napriek tvrdeniam Západu, nepodporuje Asadov režim bezpodmienečne. „Chcem, aby som bol presne pochopený: absolútne neospravedlňujeme sýrske vedenie, hodnotíme, že nesprávne reagovalo na prvé prejavy protestov a že bez ohľadu na dané sľuby na naše výzvy, dopúšťa sa veľa chýb. No a niektoré záležitosti, hoci majú aj správny smer, realizujú sa neskoro“.
Evrazia.org, 21. marec 2012