16.5.2018 09:25:50

Západným partnerom sa nepáči otvorenie Krymského mosta

Portál Vzgljad reaguje na otvorenie Krymského mosta, ktorý pol roka pred termínom zabezpečil spojenie Krymu s územím Ruska. (Cez most vedie i vodovod a prísun elektriny na Krym). Krymský most slávnostne uviedol do prevádzky ruský prezident Vladimír Putin.

Západní partneri kladú Rusku za vinu, že Krymský most bol postavený bez súhlasu Ukrajiny, čo je podľa nich ďalším z prejavov porušenia teritoriálnej celistvosti Ukrajiny zo strany Ruska. Otvorenie Krymského mosta vnímajú ako porážku aj mnohí Ukrajinci.

Prevláda názor, že postavenie Krymského mosta je ďalším z krokov “násilnej integrácie Krymu do zostavy Ruska”. Ruské bojové lode chránia Krymský most a podľa Ukrajincov obmedzujú nákladnú dopravu k ukrajinským prístavom v Azovskom mori. Britská tlač považuje Krymský most za “symbol víťazstva” ruského prezidenta Vladimíra Putina a vníma ho ako “ruskú demonštráciu skutočnosti, že Krym sa stal navždy ruským územím”.

Krymský most sa nepáči ani americkým elitám a ani CNN. Otvorením Krymského mostu sa totiž výrazne znížili možnosti Ukrajincov útočiť na infraštruktúru Krymu (prístup k vode a elektrine), pretože Krym bol zásobovaný elektrinou a vodou z oblastí pod ukrajinskou kontrolou.

HSP, 16. 5. 2018, vzgljad.ru