22.5.2014 17:07:08

Západné médiá: Rusko vôbec nepotrebuje Západ

Západ horúčkovito reaguje na obrovský plynový obchod Ruska a Číny, ktorý bol uzavretý počas Putinovej návštevy Šanghaja. Kým John Kerry sa ešte včera tváril, že o nič nejde, dnes mu to už azda aj začína dochádzať. Za to politici EÚ všetko pochopili okamžite. Vedia, aká hra sa im skončila, kto odteraz rozdáva karty a aj kto drží v ruke tromfy. Západné médiá už priznali, že kontrakt Rusku nielenže otvoril ázijský trh, ale všetkým aj ukázal, že Moskva nie je kvôli západom zorganizovanej ukrajinskej kríze v izolácii.

 

Ruský orol pozerá na dve strany

Predseda ruskej vlády Dmitrij Medvedev už v predvečer návštevy Číny poznamenal: Čína sa nepotrebuje stať zámenou za EÚ v obchodných vzťahoch, Rusko mieni spolupracovať na oboch smeroch. "Chceme mať dobré vzťahy s Európou, máme s ňou vyše 400 miliardový (USD) obchodný obrat, no rovnako dobré vzťahy máme s ČĽR, Indiou, Japonskom a ďalšími štátmi", - zdôraznil.

"Ak máme hovoriť o nejakom spolitizovanom scenári, tak to je z oblasti hypotéz, my však chcemeobchodovať so západom i s východom". A pripomenul, že orol na ruskom erbe pozerá na dve strany.

Viac:  http://vz.ru/world/2014/5/22/687904.html

Podľa vz.ru, 22. máj 2014