04.8.2012 10:55:06

Západ sa pokúša tutlať problém „natovského“ bombardovania

Západní partneri Ruska v Bezpečnostnej rade OSN sa pokúšajú tutlať problém civilných obetí v Líbyi spôsobených „natovským“ bombardovaním, vyhlásil 30. marca stály predstaviteľ RF v OSN Vitalij Čurkin.
Upozornil, že Rusko nástojčivo trvá na vyšetrení informácií o civilných obetiach v Líbyi spôsobených bombardovaním Severoatlantickou alianciou.
„Žiaľ, naši západní partneri v bezpečnostnej rade sa pokúšajú túto záležitosť všakovako tutlať“, - konštatoval. Naposledy, ako sa posudzovala táto otázka v BR OSN, si vymysleli škandalóznu formuláciu, vraj sa treba pozerať do budúcnosti!“.
Pre bezpečnostnú radu je otázka civilných obetí spôsobených bombardovaním NATO v Líbyi „veľmi dôležitá pretože zabíjanie civilistov je výsledkom konania, schválených v týchto stenách, a aj preto, lebo operácia bola myslená na ochranu civilného obyvateľstva“.
Zaráža, že ani generálny tajomník OSN zatiaľ vraj nemá v pláne robiť v tejto záležitosti nejaké kroky. Keď sa novinári zaujímali u jeho zástupcu (Eduard odel Buey) aký má Pan Ki-mun názor na odmietnutie NATO-m spolupracovať s medzinárodnou komisiou pri vyšetrovaní, ten naveľa, naveľa povedal, že „iba od rady pre ľudské práva záleží ako dosiahne spoluprácu s NATOm“.
x x x
V priebehu leteckej operácie NATO proti režimu M. Kaddáfiho od marca 2011 aliancia uskutočnila vyše 26 tisíc letov, z toho asi 10 tisíc útočných. Oficiálne zničila 5900 „vojenských cieľov“.
Podľa komisie OSN následkom bombardovania zahynulo najmenej 50 civilistov. Ochrancovia práv z organizácie „Medzinárodná amnestia“ zdokumentovali 55 civilných obetí, z toho 16 žien a 14 detí.
„Nechce sa veriť, no NATO stále tvrdí, že mu nie sú známe akékoľvek potvrdené prípady zabitia civilistov v priebehu 7-mesačnej kampane bombardovania Líbye“, napísali 30. marca noviny New York Times.
Noviny tiež považujú za neprípustné nespolupracovať s komisiou OSN. „Ak sa vojenskí predstavitelia NATO budú neustále protiviť oficiálnemu vyšetrovaniu s OSN alebo svojimi silami, prezident Obama a ďalší politickí lídri aliancie sú povinní prinútiť ich na zmenu tejto svojej pozície“, - zdôrazňuje New York Times.
Vzgljad.ru, 31. marec 2012