03.3.2018 08:39:51

Západ o posolstve Putina: možno by sme mali prijať signál

 

V zozname najdôležitejších a typických rečí Vladimíra Putina sa zvyčajne na prvé miesto dáva jeho vystúpenie v Mníchove v roku 2007.

 

Práve pred 11-timi rokmi na každoročnej bezpečnostnej konferencii ruský prezident po prvý raz otvorene a verejne hodil rukavicu jednopolárnemu modelu sveta (Pax Americana), hovoriac o jeho hlbokej nespravodlivosti, principiálnej neprijateľnosti a nevyhnutnosti jeho reformovania.

Pritom si však treba uvedomiť jeden rozhodujúci moment: Putinovo vystúpenie v Mníchove, ako epochálne, prijalo predovšetkým Rusko. Na Západe vyvolalo zdržanlivú a zmiešanú reakciu. Ba až pyšne a namyslene ironickú.

Na toto existuje výborný dôkaz. Kamerový záznam z Putinovho vystúpenia a pohľad na prvý rad prítomných, osobitne na ironicky namyslený výraz tváre amerického senátora Johna McCaena. Dnes by som si neprial nič viac, ako opäť vidieť jeho výraz pri terajších Putinových slovách. Určite by ho mal rovnako zdesený, ako keď ho Vietnamci držali v zajatí v jame.  

Západ pre jedenástimi rokmi videl v Putinovej reči skôr posledné kŕče veľmoci, ktorá je už v agónii, ktorá stráca posledné pozostatky svojho vplyvu a možno aj súdnosti. Zodpovedali tomu aj komentáre západných lídrov, lietajúce od irónie po podráždenie. Všetko sa to nieslo „na nechápaní“, čo si to ten Putin, ako prezident rozvojového štátu, vlastne dovoľuje?

Zreálňovanie vnímania jeho mníchovského vystúpenia z roku 2007 nastáva až v ostatnom období. K pochopeniu toho terajšieho príde určite podstatne skôr. Začne sa to v momente, ako sa Západ spamätá zo šoku, ktorý 1. marca 2018 zažil.

Médiám to trvalo okolo hodiny. Až potom začali ako tak reagovať. Najdlhšie je v kóme Pentagon. Ten sa z toho nespamätal doposiaľ.

Tí, ktorí už prišli k sebe, zbadali niekoľko nových momentov. Niekto v tom uvidel hodenú rukavicu (The Guardian, Evening Standard, televízia ABC, agentúra Reuters...). Iní akcentovali svoju „dôležitú“ pozornosť na druhoradé detaily. Napr. The Telegraph, ktorý sa podrobne venoval správaniu ruského prezidenta na tribúne, teda, že Putin bol asi nachladnutý.

Klobúk dole pred médiami, ktoré hneď v prvotnej reakcii prekročili rámce banality a videli v Putinových slovách čosi viac ako imaginárnu bojachtivosť. Napr. Bloomberg a dokonca aj CNN spoznali v Putinových slovách „signál“ pre USA. Dopisovateľ Die Welt si všimol nadšenie, potlesky po stojačky, s ktorým prijalo Putinove slová prítomné ruské federálne zhromaždenie.

Hlavný výsledok Putinovho vystúpenia a jeho vnímania Západom sa dá pomenovať ako irónia osudu. V roku 2007 V. Putin cestoval na územie Západu, aby sa neúspešne dovolal jeho pozornosti. V roku 2018 vystúpil v Moskve na evidentne vnútroštátnom podujatí a počúval ho celý svet. Či ho však počuli aj Putinoví západní partneri, to sa uvidí, keď sa precitnú.

V. Mikunda s využitím ria.ru z 2. 3. 2018